Hovory

Stingl a Konkolski? Oba to jsou velcí snílci, kteří si šli za tím svým snem, myslí si spisovatel Chroust

Hovory

Stingl a Konkolski? Oba to jsou velcí snílci, kteří si šli za tím svým snem, myslí si spisovatel Chroust
Adam Chroust, spisovatel a skaut

Plus

Nejdřív to byla jen diplomová práce o cestovateli Miroslavu Stinglovi, pak to pro historika, spisovatele a skauta Adama Chrousta přerostlo ve velký knižní projekt. Chroust před nedávnem dokončil a vydal i příběh nejslavnějšího českého mořeplavce Richarda Konkolského pod názvem Být první. „Konkolski je pořádný chlap, který se nikdy před ničím nezalekl a šel v životě za svými sny.“
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Žijeme ve svobodě, ale tehdy to tak nebylo a Richard přesto dokázal obeplout svět, říká o hrdinovi své knihy. Být první historik, spisovatel a skaut Adam Chroust. Dobrý den. Dobrý den. Řeč je o jednom z nejslavnějších jachtařů světa Richarda Konkolského, který loni oslavil osmdesátiny. Vzpomeneš si, kdy tě napadlo napsat o něm knihu?

  • Poprvé to bylo tuším v roce 2017, kdy jsem s doktorem Stinglem jel v jídelním voze z Ostravy do Prahy. Měli jsme před sebou čtyřhodinovou cestu a právě jsme se vraceli od od Richarda, kde jsme byli na návštěvě po nějaké besedě a tehdy jsme se o něm bavili a opravdu tam i několikrát zaznělo, že by si zasloužil nějakou velkou výpravnou knihu. To byl asi takový první impulz, který dokáže dopátrat.

  • Kým je pro tebe dnes Richard Konkolski?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají