Hovory

Sport je umělý svět s jasně danými pravidly. Umění je naprostý opak, říká performer a bývalý atlet Jansa

Hovory

Sport je umělý svět s jasně danými pravidly. Umění je naprostý opak, říká performer a bývalý atlet Jansa
Jakub Jansa je umělec, který pracuje s filmem, instalacemi a performancí

Plus

„Atletika mne donutila k sebekázni. Tehdy byla zajímavá i práce se selháním nebo nenaplněním plánu. Tři měsíce trénujete, intenzivně se věnujete přípravě na sezónu, a těsně před velkým závodem, když už vám to nejvíc jde a cítíte se nejlíp, přijde fatální zranění. V tom je sport neúprosný a nedá vám šanci situaci obejít jiným kreativním způsobem,“ říká Jakub Jansa, umělec, který pracuje s filmem, instalacemi a performancí – a je i bývalým atletem.
Naděžda Hávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Náš dnešní host měl svého času poměrně dobře našlápnuto ke slušné atletické kariéře.

  • ZŠ byla sportovní gymnázium v Ostravě, tak i sportovní. Do týdne zvládal i 11 tréninků a o víkendu jezdil na závody. Jenomže potom přichází celá série zranění a roky dřiny dojít ke dnu. A dnes je laureátem prestižní výtvarné ceny Jindřicha Chalupeckého a taky uznávaným umělcem. Občas to život umí slušně zařídit. Tak se vyptám na detaily ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.

  • Vedoucí ateliéru performance na fakultě výtvarných umění Vysokého učení technického v Brně už je se mnou ve studiu Jakub Jansa. Vítejte u nás, Jakube. Dobrý den. Dobrý den.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají