Hovory

Revma není nemoc, ale revmatoidní artritida je závažná autoimunitní choroba, říká lékař Němec

Hovory

Revma není nemoc, ale revmatoidní artritida je závažná autoimunitní choroba, říká lékař Němec
Revma, revmatoidní artritida, zánět, bolest rukou, senior, stáří. Ilustrační foto

Plus

Revma není diagnóza – je to v laické společnosti velmi rozšířený termín, ale nemoc to není. Revmatologové mají v ordinacích pacienty s asi 200 diagnózami, převažují ty zánětlivé autoimunitní, jako je revmatoidní artritida. „Je to závažné onemocnění poškozující klouby pacientů, většinu z nich už umíme léčit,“ tvrdí revmatolog Petr Němec.
Naděžda Hávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Občas mě bolí klouby, dost často záda. Ale nebudu vás zatěžovat vlastními problémy. Jsou to trable, kterými trpí skoro každý. Chvíli je hůř, potom je zase líp. Jenomže když se bolest stane standardem, když si musíte bojovat pořád, tak se život od základů začíná měnit. No a co teprve, když vaše tělo urputně bojuje se sebou samým. O nemocech, o zdraví, ale třeba i o motorkách bude naše dnešní povídání ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.

  • A naším hostem je dnes specialista na revma, vedoucí lékař revmatologické ambulance druhé interní kliniky Fakultní nemocnice u svaté Anny v Brně a Lékařské fakulty Masarykovy univerzity Petr Němec. Dobrý den, pane profesore. Vítejte u nás. Dobrý den. Já jsem si občas dětství, nebo hlavně v pubertě dělala to, že jsem si prokopávala prsty na rukou. A pak mě moje máma vyděsila, když říkala, že nebudu moct na konci života vůbec rukama hýbat, respektive prsty hýbat. Měla pravdu.

  • Já myslím, že pouze částečně tento problém občas řešíme za svými pacienty a mimo jiné také za svým synem, který je toto činnost rád provádí.

Více z pořadu