Hovory

První mši jsem napsal na španělské pláži, vzpomíná skladatel Krček. Lidové písně sbíral už jako mladý kluk

Hovory

První mši jsem napsal na španělské pláži, vzpomíná skladatel Krček. Lidové písně sbíral už jako mladý kluk
Jaroslav Krček

Plus

Hostem štědrovečerních Hovorů je hudební skladatel, dirigent a autor vánočních mší Jaroslav Krček. Proč se zaobírá vánoční hudbou? Jak vznikla jeho první mše? A jak probíhalo sbírání lidových písní?
Ondřej Konrád

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobrý večer. Děkuji. Štědrý večer. Posloucháte hovory na stanici ČRo Plus a dnešním hostem je hudební skladatel, dirigent a autor řady hudebních publikací a také mimo jiné sedmi vánočních mší. A zároveň ještě vedoucí souboru Musica Bohemica Jaroslav Krček. Dobrý den. Dobrý den.

  • Pane Krčku, vy jste původem z Českých Budějovic, čili ten vztah k těm kancionálům, ve kterých se potom hledal, je celkem jednoznačný, protože ty jsou v jižních Čechách. Ale nicméně, kdy vás vlastně napadlo se zaobírat blíž právě tou vánoční?

  • No víte co, mně bylo 17 let, možná potom trochu ještě o rok víc. A já jsem měl takového úžasného kamaráda, o tři roky staršího, který pak skončil tady v Praze v Akademii věd jako veliký filozof, básník, spisovatel, scénárista, všechno renesanční člověk. A my jako kluci jsme chodili do terénu sbírat lidové písně a chodili jsme hlavně na Staško. A já si pamatuji, že co se kde na Staško Stachy, to je hasák schoval. Ano, ano, ano. Část Šumavy. A já si pamatuji, že jsme taky měli zájem, když to bylo třeba po Vánocích, taky nasbírat nějaké vánoční písně nebo koledy. A zrovna to bylo v těch Stachách. To mám takovou úžasnou vzpomínku. Vydechl. No víte, to, člověk přijde nejdřív do hospody a zeptá se, kdo umí kde zpívat. Tenkrát ho tak fondového fungovala.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají