Hovory

Práci mu pochválil sám Miloš Forman. Režisér Večeřa nedávno oslavil 75. narozeniny a patří mezi nejvíce zcestovalé filmaře u nás

Hovory

Práci mu pochválil sám Miloš Forman. Režisér Večeřa nedávno oslavil 75. narozeniny a patří mezi nejvíce zcestovalé filmaře u nás
Film, filmař, natáčení, kamera (ilustrační foto)

Plus

Jaroslav Večeřa pracuje v České televizi Ostrava už 55 let a dnes patří mezi nejvíce zcestovalé filmaře u nás. Vystudoval střihovou skladbu na FAMU a posléze začal režírovat dokumentární cykly, z nichž nejznámnější jsou Postřehy odjinud, které vznikají už skoro třicet let. Hovory s ním natočil Vladimír Kroc na kanárském ostrově Fuerteventura.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Práci mu pochválil sám Miloš Forman. Mezi jeho dokumenty patří namátkou malíře se rodí vousatí o Liboru Budíkovi, cyklus krátkometrážní dokumentární pořadu ČT osudové okamžiky nebo legenda zvaná Beatles Izrael muzeum tisíciletí. Případně to byl Karel Kyncl. Režisér Jaroslav Večeřa nedávno oslavil 75. narozeniny a patří mezi nejvíce zcestovalé televizní půlce u nás, protože už to bude brzy 30 let. Co na další postřehy odjinud. Kolik to pro vás s dramaturgem Karlem bylo hlavním reprezentuje navštívených zemích? Dobrý den. Dobrý den. No já to asi spočítal, že mám přesně. Karel tvrdí, že to je 60 zemí, 60 destinací, takže asi to tak bude. My na rozhovor natáčíme na ostrově Fuerteventura při práci na seriálu o Kanárských ostrovech. My si tykáme. Po těch společných se rychle Austrálii, Novém Zélandu, Jihoafrické republice, Kolumbii a Tanzanii. Takže nebudeme předstírat, že by to bylo jinak. Tak příjemný poslech než nic exotického. Vodu vám přeje Vladimír Kroc.

  • Kdy a jak vznikl ten šťastný nápad na postřehy odjinud, které budou mít 30 let?

  • Postřehy odjinud vznikly prakticky v momentě, kdy nás napadlo s Karlem, že bychom mohli převést do televizní podoby. Velice dobře známe fejeton Karla Kyncla, který v té době už působil v Londýně. Strašně se mi to líbilo. Přečetli jsme to, tak jsme si řekli, ale to by asi nebylo marné to udělat jako v podobě televizních dokumentů krátkých. V tom kus. No tak nápad vznikl. Karel Kyncl to zpočátku odmítal, protože byl po listopadu zavalen prací jako zahraniční zpravodaj. Ale přece jenom jsme ho ukecali, takže jsme nakonec si vytvořit 25 nebo respektive 26 7 osmiminutových v tom u krátkých. A tím jsme to považuje za uzavřenou věc. Ovšem po čase nás napadlo, že to není docela marný nápad oslovovat zejména jiné rádio korespondenty, kteří pracují, žijí a posílají své příspěvky ze zahraničí. A tak se kolem roku 1999 rozjela celá ta série, obrovská série pod názvem postřehy odjinud. Kinclovi postřehy se jmenovali postřehy Karla Kyncla.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají