Hovory

Poslední chlapec, který se v Morgenlandu narodil, zemřel dva měsíce po natáčení. Možná, chtěl svůj příběh ještě někomu říct, myslí si novinář Šuba

Hovory

Poslední chlapec, který se v Morgenlandu narodil, zemřel dva měsíce po natáčení. Možná, chtěl svůj příběh ještě někomu říct, myslí si novinář Šuba
Dobová fotografie z archivu Adolfa Haubelta

Plus

Klíč k Morgenlandu je kniha novináře a dlouholetého editora Českého rozhlasu Pavla Šuby. „Není to příběh mé rodiny, ale mého dětství, kdy jsem jako dítě jezdil na Malou Morávku na tábor a chodil jsem těmito místy. Po 40 letech mi došlo, co všechno se na tomto místě stalo a začal jsem po tom pátrat,“ popisuje vznik knihy.
Naděžda Hávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Burgenland. Název skoro jako z nějakého fantastického filmu anebo románu. Ale ne, je to původní německý název malé osady v Jeseníkách nedaleko Malé Morávky. Kdysi tam stávalo 12 chalup, ale po nich nezbylo zhola nic. Ani po té osadě. Až na jednu připomínku tragédie, která místo postihla především po druhé světové válce. 200 let starý jasan a nás čeká téměř půl hodinový ponor do temného příběhu jedné z mnoha sudetských osad a obcí. Ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.

  • A naším hostem je dnes novinář, dokumentarista, dlouholetý editor ČRo, ale taky spisovatel, cestovatel a držitel česko-německé novinářské ceny Pavel Šuba. Vítej u nás.

  • Ahoj nebo dobrý den. My se známe víc než 10 let. Víc než 10 let spolupracujeme, tak si budeme tykat. To jenom tak v úvodu. Ty jsi napsal několik knížek. Ta nejnovější kniha má název klíč k Morgan Landu a v té anotaci stojí jen ten, kdo pozná svoje kořeny. Může z nich vyrůst a naplno rozkvést. Už jsi, Pavle, svoje kořeny poznal? Už si rozkvetl.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají