Hovory

Poklidné rozdělení Československa je pohledem dějin unikátní a cenné, připomíná historička Polišenská

Hovory

Poklidné rozdělení Československa je pohledem dějin unikátní a cenné, připomíná historička Polišenská
Mečiar a Klaus v roce 1992

Plus

Proč se v době globalizace neustále vrací nacionalismus? „Je pravdou, že se dějinné proudy posouvají určitým směrem – někdo se nad to dokáže povznést, jiný ne,“ odpovídá profesorka historie a mezinárodních vztahů na soukromé vysoké škole v Praze Milada Polišenská. „Víme ale i z naší historie rozpadu Československa, jak silná byla touha po samostatném státě. Jak silný impulz to dalo celé řadě pozitivních vývojů.“
David Šťáhlavský

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Milada Polišenská je prof. historie a mezinárodních vztahů na soukromé vysoké škole v Praze. Budeme mluvit tedy jak o historii diplomacie, tak také o historii konfliktů, kterých se lidstvo není schopno vyvarovat a také stále, řečeno lidově, vstupuje na stejné hrábě válek a mezinárodních třenic, včetně té současné agrese Ruska vůči Ukrajině. A hovory se logicky stočí na bohaté mezinárodní zkušenosti hostky, která přednášela třeba na Tchaj-wanu nebo v Thajsku a ze stáží zná dobře i Rakousko. Poslechu zve David Šťáhlavský.

  • Takže vítejte, dobrý den.

  • Dobrý den. Tak jo. Tak dobře.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají