Hovory
Novinařinu dnes válcuje marketing. Investigativci ale nejsou nastaveni na neustálé poměřování, myslí si šéfka investigace.cz Pavla Holcová
Hovory
Plus
„Investigativní novináři jsou specifickým druhem žurnalistů, mají i jiný způsob přemýšlení. Nesmírně ráda s nimi pracuji, protože je to obohacující,“ říká novinářka a zakladatelka serveru investigace.cz Pavla Holcová. „Všichni znají ten okamžik, kdy jejich hypotéza najednou začne dávat smysl. Někdy je to po třech měsících, klidně i po pěti letech, ale ten moment – takové to aha, tak takto to bylo – to je něco, proč stojí za to to dělat,“ dodává.
Naděžda Hávová
Přepis epizody
-
Zkoumat, vyšetřovat, analyzovat a zároveň systematicky a cíleně dlouhodobě tvrdě pracovat. I tak bychom mohli definovat investigativní novinařinu. Kolik absolventů žurnalistiky nakonec v Česku chce být hlídacími psy? A daří se nejenom u nás, ale vůbec ve světě novinářům, kteří pátrají a snaží se orientovat ve složitých kauzách. Aféra Watergate je dodnes považována za největší kauzu v dějinách žurnalistiky a zdaleka přesáhla hranice novinařiny jako takové. Karl Bernstein a bob Woodward za své reportáže roku 973 získali Pulitzerovu cenu a případ nakonec vedl k rezignaci prezidenta Spojených států amerických. O novinařině, která se pohybuje na hranici života a smrti, budou následující minuty ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.
-
Pavla Holcová, novinářka a taky zakladatelka portálu investigace CZ, je naším dnešním hostem. Pavlo, vítejte. Dobrý den.
-
Díky za pozvání. Ještě zpátky k tomu Bernsteinovi a Woodwardovi. Může se to dneska ještě vůbec stát? Může se stát, že novinář půjde po takovém sólokapru a nakonec kvůli tomu rezignuje prezident.