Hovory

Novinařinu dnes válcuje marketing. Investigativci ale nejsou nastaveni na neustálé poměřování, myslí si šéfka investigace.cz Pavla Holcová

Hovory

Novinařinu dnes válcuje marketing. Investigativci ale nejsou nastaveni na neustálé poměřování, myslí si šéfka investigace.cz Pavla Holcová
Investigativní novinářka Pavla Holcová

Plus

„Investigativní novináři jsou specifickým druhem žurnalistů, mají i jiný  způsob přemýšlení. Nesmírně ráda s nimi pracuji, protože je to obohacující,“ říká novinářka a zakladatelka serveru investigace.cz Pavla Holcová. „Všichni znají ten okamžik, kdy jejich hypotéza najednou začne dávat smysl. Někdy je to po třech měsících, klidně i po pěti letech, ale ten moment – takové to aha, tak takto to bylo – to je něco, proč stojí za to to dělat,“ dodává.
Naděžda Hávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Zkoumat, vyšetřovat, analyzovat a zároveň systematicky a cíleně dlouhodobě tvrdě pracovat. I tak bychom mohli definovat investigativní novinařinu. Kolik absolventů žurnalistiky nakonec v Česku chce být hlídacími psy? A daří se nejenom u nás, ale vůbec ve světě novinářům, kteří pátrají a snaží se orientovat ve složitých kauzách. Aféra Watergate je dodnes považována za největší kauzu v dějinách žurnalistiky a zdaleka přesáhla hranice novinařiny jako takové. Karl Bernstein a bob Woodward za své reportáže roku 973 získali Pulitzerovu cenu a případ nakonec vedl k rezignaci prezidenta Spojených států amerických. O novinařině, která se pohybuje na hranici života a smrti, budou následující minuty ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.

  • Pavla Holcová, novinářka a taky zakladatelka portálu investigace CZ, je naším dnešním hostem. Pavlo, vítejte. Dobrý den.

  • Díky za pozvání. Ještě zpátky k tomu Bernsteinovi a Woodwardovi. Může se to dneska ještě vůbec stát? Může se stát, že novinář půjde po takovém sólokapru a nakonec kvůli tomu rezignuje prezident.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají