Hovory

Nelezte na sochy. Před rekonstrukcí jsem byla uvnitř Husova sousoší a polilo mě horko

Hovory

Nelezte na sochy. Před rekonstrukcí jsem byla uvnitř Husova sousoší a polilo mě horko
Na pomníku jsou texty z díla Husova, Komenského a husitského chorálu

Plus

Pomník svatého Václava na Václavském náměstí v Praze od Josefa Václava Myslbeka patří mezi nejznámější díla v zemi. „Zajímavé je, že je kotvená jen na dvou bodech, přitom traverzy, na kterých je ta socha kotvená do architektonického podstavce, jsou pouze na přední a zadní noze koně,“ říká Marie Foltýnová, vedoucí Oddělení správy veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy.  
Petr Vizina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Po sametové revoluci jsme odstranili Leninovi, Gottwaldovy nebo Nejedlého pomníky a plastiky s názvem milicionář nebo praporečník. Z politických důvodů jich zmizelo jen pár, zato kvůli privatizaci, restitucím a změnám vlastníků byly zničeny nebo ztraceny desítky uměleckých děl, hlavně z 60. až 80. let 20. století. Právě jsem citoval z knihy nazvané Život sochy v Praze. Tu sestavila žena, která má sochy a plastiky v Praze na starosti včetně Myslbekova ikonického pomníku svatého Václava na Václavském náměstí, Šalounova Husa na Staroměstském náměstí nebo všech soch a sousoší na Karlově mostě. Kdo a jak se o sochy stará? Otázka prokurátorku a vedoucí oddělení správy veřejné plastiky Galerie hlavního města Prahy Marii Foltýnovou. Dobrý poslech přeje Petr Vizina.

  • Já vás zdravím a děkuji, že jste přišla.

  • Dobrý den. Paní Foltýnová, já jsem vás na začátku představil jako svého druhu super ženu. Těch těch uměleckých děl ve veřejném prostoru, čili soch a plastik je zhruba 1100. Co přesně je vaší prací?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají