Hovory

Nejbolestnější jsou sebevraždy dětí nebo seniorů, kteří si myslí, že jsou přítěží, říká etnoložka a spoluautorka knihy Ti, kteří se rozhodli

Hovory

Nejbolestnější jsou sebevraždy dětí nebo seniorů, kteří si myslí, že jsou přítěží, říká etnoložka a spoluautorka knihy Ti, kteří se rozhodli
truchlení smrt blízkého držení smutku

Plus

Březen je podle údajů Českého statistického úřadu měsícem s nejvyšším počtem zaznamenaných sebevražd. Nejkritičtějším dnem v týdnu je pondělí. Etnoložka Alena Lochmannová spolu se soudním lékařem Miroslavem Šafrem prováděli studii dopisů na rozloučenou sebevrahů, podle které pak napsali knihu Ti, kteří se rozhodli. „Vyprávíme příběhy několika posledních okamžiků, v některých případech posledních měsíců, ale i let sebevrahů.“
Petr Vizina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Březen je podle údajů Českého statistického úřadu měsícem s nejvyšším počtem zaznamenaných sebevražd. Nejkritičtějším dnem v týdnu je pak pondělí. Neveselé téma, které kdysi bývalo tabu, navíc spojené s odsuzováním. Odborníci se ale shodují, že důležitější je nejprve porozumět. Jak se může stát, že člověk vztáhne ruku sám na sebe. O to se snaží i studie nazvaná ti, kteří se rozhodli. Opírá se o teorie a zkušenosti, naslouchá vyprávění policistů a soudních lékařů. Věnuje se poslednímu, co po sobě sebevrazi nikdy zanechávají, totiž dopisů na rozloučenou. Hostem hovoru je spoluautorka této studie, etnoložka Alena Lochmannová. Při poslechu hovoru vás vítá Petr Vizina.

  • Alenu Lochmannovou zdravím do Plzně. Dobrý den. Dobrý den.

  • Co vaše profese, tedy etnologie, na sebe ve vraždách vlastně zkoumá? Co jí zajímá?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají