Hovory

Naučit něco umělou inteligenci často zabere víc času než to udělat postaru ručně. Umí být ale hodně užitečná, říká datař Kašpárek

Hovory

Naučit něco umělou inteligenci často zabere víc času než to udělat postaru ručně. Umí být ale hodně užitečná, říká datař Kašpárek
Publicista a spisovatel Michal Kašpárek

Plus

„Umělá inteligence je ‚buzzword‘ letošního roku,“ říká Michal Kašpárek, editor redakce datových novinářů Českého rozhlasu, který se věnuje osvětě o AI a v září 2023 mu vyšel román Fosilie. „Mnoho lidí nyní tvrdí, že už brzo budou všechny kancelářské práce – nebo velká část z nich – automatizované. Ukazuje se ale, že je tu spousta jak technických, tak institucionálních překážek, proč se to zřejmě ještě nějakou dobu nestane.“
Lenka Buriánková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Michal Kašpárek se považuje za hybridního spisovatele, datového řezníka, editora, badatele a školitele. Dokáže se s vámi bavit o sociálních médiích, umělé inteligenci, ADHD v běhu, cyklistice i formuli jedna, ale hlavně už pár měsíců zaměstnává literární kritiky, protože v září mu vyšla kniha s názvem fosílie. Michal Kašpárek je hostem hovorů. Dobrý den přeji do brněnského studia ČRo.

  • Dobrý den. Od mikrofonu vás zdraví Lenka Buriánková.

  • Tedy pro ty, kdo knihu fosílie ještě nečetli, tak bych měla připomenout, že ta kniha je o dialogu mezi generacemi. Hlavními postavami jsou muž ve středním věku cca kolem čtyřicítky, jeho dvacetiletá dcera a její dědeček, sedmdesátiletý otec hlavního hrdiny a vypravěče. Každý z nich vidí svět trochu jinak. Mají své priority a postoje utvářené dobou, ve které vyrůstali. Odkud se vzala ta inspirace pro takový román?

Více z pořadu