Hovory

Nádory varlat jsou velmi agresivní, operujeme maximálně do dvou dnů od diagnózy, říká urolog Zachoval

Hovory

Nádory varlat jsou velmi agresivní, operujeme maximálně do dvou dnů od diagnózy, říká urolog Zachoval
Roman Zachoval, předseda České urologické společnosti

Plus

„Rakovina prostaty je na vzestupu, nehledě na to, že populace stárne a je to onemocnění těch starších. Také máme lepší diagnostiku, takže zjistíme dřív, že jde o rakovinu. Ale proč nemocných přibývá, to zatím stále není jasné. Určitě v tom hraje roli i genetika, nebo to, jak a v jakém prostředí žijeme,“ vysvětluje Roman Zachoval, přednosta Urologické kliniky 3. LF UK a Thomayerovy nemocnice v Praze.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Rakoviny prostaty, nejčastějšího zhoubného nádorového onemocnění. U mužů se výskyt začíná objevovat po padesátce a poté dále narůstá, varuje náš dnešní host, přednosta urologické kliniky třetí lékařské fakulty Univerzity Karlovy a Thomayerovy nemocnice v Praze, prof. Roman Zachoval. Dobrý den.

  • Dobrý den. Skončil na Movember. Jak jste se v něm angažovali?

  • Podobně jako každý rok, tak jednak samozřejmě se angažuje osobně tím, že si nechám narůst ten pověstný listopadový knír a také dám nějaké dotace, příspěvky na hnutí Movember. A jinak vlastně jsem i představitelem nadačního fondu Muži proti rakovině, což je český licenční partner toho celosvětového hnutí Movember. A těch aktivit, které během toho listopadu a i během celého roku provádíme, je celá řada.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají