Hovory

Na lednovou svatbu nechtějte pivoňky, míní konceptuální zahradnice. Ve svém květinářství klade důraz na sezónnost

Hovory

Na lednovou svatbu nechtějte pivoňky, míní konceptuální zahradnice. Ve svém květinářství klade důraz na sezónnost
Lucie Králíková

Plus

„Ukázaly jsme, že květiny pěstované v Česku mají svou hodnotu. Stejně tak rostliny, co rostou divoce. Začaly jsme s rostlinami tvořit a u mě krystalizovala výtvarná stránka, zabývám se rolí rostlin v české tradici,“ říká o svém bádání v knihovnách Lucie Králíková, konceptuální zahradnice, která vytváří kytice nebo svatební výzdobu z tuzemských květin. Spoluzaložila projekt Efemér, který upozorňuje na neudržitelnost celoročně dostupných dovážených rostlin.
Markéta Vozková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Lokálně vypěstované a divoce rostoucí rostliny mají hodnotu. Rozhýbali jsme velkou věc. Čas ukáže, jestli jsou lidé opravdu citlivý, nebo je ekologické zahradničení móda, říká Lucie Králíková, konceptuální zahradnice, která vytváří kytice nebo svatební výzdobu z tuzemských pití, spoluzaložil a projekt, který upozorňuje na neudržitelnost celoročně dostupných dovážených rostlin. Hovorech necháme vyklíčit myšlenky, soustředěné vnímání krajiny, skromnosti a roli květin v českých tradicích a rituály. Inspirativní poslech vám přeje Markéta Vochosková.

  • Lucie Králíková, květinářka, krajinná architektka a konceptuální zahradnice je brněnském studiu ČRo. Dobrý den. Dobrý den. Natáčíme den před hranicemi. Jaký má pro vás tento den význam?

  • No tak kdybych byla u sebe doma na severu, ve svém starém kamenném domě, tak bych asi tento den vnímal a intenzivněji. I myslím si, že Hromnice mají hodně velký význam pro věřící, pro křesťany, protože tento den se světí svíce a Panna Marie je uvedena do chrámu. Takže já tento příběh samozřejmě s nějak zjednodušeně znám a nějak si ho třeba v krajině představuji. Ale jak nejsem pokřtěná praktikující věřící, tak do kostela v asi jsem ještě nikdy v kostele svěcení svící nezažila. Kdybych byla doma, tak bych si udělala asi nějakou vycházku do krajiny, nějakou tichou a pak prožila třeba den víc v temnotě a svítila bych si svíčkami. Ale takto, když jsem ve městě, text se cítím hodně odstřihnu. Tak a uvidím. Zítra jedu do Jeseníku, tak třeba jsme tam něco potkává nějak ten den nějak hlouběji prožiji. Tady ve městě mi to moc nefunguje.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají