Hovory

Měli bychom víc opravovat, ne stále stavět něco nového, nabádá architekt Lešek

Hovory

Měli bychom víc opravovat, ne stále stavět něco nového, nabádá architekt Lešek
Stavba domu

Plus

Udržitelnost se dá – a měla by se – používat i v architektuře a výstavbě jako takové, tvrdí známý architekt a urbanista Petr Lešek. „Tématem dnešní doby by tak měly být rekonstrukce. Staveb už totiž máme poměrně dost, lidí nějak závratně také nepřibývá, tak se tato debata obrací spíš k tomu, že je potřeba zlepšit a upravit to, co už máme. Protože věčné prorůstání staveb do krajiny není udržitelné,“ myslí si.
Naděžda Hávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Když se řekne udržitelnost v architektuře, co se vám hned vybaví? Stavba, která?

  • Obstojí i v horizontu dalších třeba 200 a více let. Nebo třeba dřevěný srub s izolací ze slámy a střechou z došků. Anebo takových nízkoemisní a úsporný kancelářský komplex obrostlý zelení v centru velkoměsta. Těch možností je určitě nepočítaně, a tak si o tom trochu popovídáme. Ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.

  • A naším hostem je dnes urbanista a architekt Petr Lešek, autor mnoha oceňovaných staveb jako Národní technické knihovny.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají