Hovory

Lidé chtějí jít za hranu poznatelného. Člověk 21. století potřebuje nový příběh, myslí si terapeutka Němečková

Hovory

Lidé chtějí jít za hranu poznatelného. Člověk 21. století potřebuje nový příběh, myslí si terapeutka Němečková
Kamila Němečková, kulturoložka a terapeutka

Plus

Podle terapeutky a kulturoložky Kamily Němečkové se u nás až 50 procent lidí hlásí k nenáboženské spiritualitě. „To je to, že věříme v ,něco‘, což je hluboce cítěný rozměr transcendentální. To něco, co člověka přesahuje. Je už skutečně víc než polovina těch, a to i podle mého pozorování, kteří cítí, že to, co jsme žili ve 20. století, co nám bylo předkládáno materialistickou vědou nebo co jsme se učili ve škole, není úplně všechno. A konečně se o tom začíná i mluvit.“
Tatjana Čabáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Šli jsme si pandemií daně z žijeme. Fakt, že v evropské krajině je vojna. Naše společnost je vystavovaná strachu a katastrofickým scénářům. O co? O svojí vinou? Tři. Se můžeme o přijetí, abychom tyto náročné situaci je prý žili bez újmy na naše psychika. V hovorech speciál budeme spolu s kulturou, logickou a terapeutkou Kamilov Němečkovou hledat odpovědi na otázku, jak může dnešnímu člověku při cestě k psychické pohodě, ale i odolnosti pomoct spiritualita. Od mikrofonu zdraví Tatiana Čabáková.

  • Kamila vy teď je v hovoru. Dobrý den. Děkuji za pozvání. Ráda bych se v hovorech věnovala ten, který častokrát nemáme v sebe. Pojmenovaná vnímáme Juan intuitivně, a to je spiritualita a jejich vliv na kvalitu našeho života. Vyslat dlouhé roky za oba hráče téma spirituality Kica odvolám na poslední sčítání lidu v ČR. Je to bylo v roku 2021. Takto dva a čtvrt milionu lidí se označili za variacích, to znamená lidí, který jsem si nějak vědomí svojí spirituality a z toho 960000 o sebe napsalo, že jsem variaci, ale nehlásil pasáků žádný církví. Jako vnímat si tento fakt jako vědkyně?

  • Vy se dotýkáte tématu nenáboženské z proto let, což je v podstatě jedno z hlavních témat, kterému se celoživotně věnuje a které vlastně nějakým způsobem vynáším a zpracovávám. A dotýkáte se vlastně toho, o čem prof. Říčan už na přelomu tisíciletí řekl, že Čechy jsou laboratoř, spiritualita, protože my jsme vlastně z hlediska těch všech statistik jsme nejvíc ateistická země, ovšem z hlediska vlastně skryto lety jsme jedna z nejsledovanějších zemí z hlediska nenáboženské. Sportujete teď tedy samozřejmě myslím ta čísla, která uvádíte, za prvé sotva pozoruhodná tím, že je tam. A z těchto dvou a čtvrté no ne, tam teda 960000 těch, kteří se hlásí k alternativní spiritualitě anebo řekněme takto, ale to číslo bude mnohonásobně vyšší. Já jsem měla možnost vlastně slyšet nějaké výzkumy, které hovoří o 50 % lidí, kteří se nějakým způsobem hlásí k té řekněme nenáboženské spiritualitě dneska. Jsou směry, které k tomu vy jako ten nacismus, že věřím v něco, ale vlastně to hluboce cítěný rozměr nějaké transcendentální, co mě přesahuje a já se k tomu nějak stahuje. A dneska je skutečně víc než 50 % lidí. Za mě jsme ho vlastně pozorování, kteří cítí, že to, co jsme žili ve 20. století, to, co nám bylo předkládané materialistickou vědou, to, co jsme se učili ve škole, není úplně všechno a začíná se o tom víc mluvit. Témata, která by neprošla v médiích, jsou dneska vlastně aktivována. Začínám o tom mluvit. Začínáme mluvit o našich prožitcích, o tom, co zažíváme, kam směřujeme a je to skutečně veliký boom, který zažíváme už od 80. let a řekla bych, že v posledních letech je geometrický nárůst zájmu o tuto oblast, stejně tak jako psychoterapie, osobnostní rozvoj o práci. Vlastně s naším vnitřním světem zažíváme skutečně úplně jinou dobu.

Více z pořadu