Hovory

Kostely už nejsou jen místem pro modlitbu. Je důležité, aby se v nich lidé cítili bezpečně a rovnocenně, říká ředitelka Žižkostela

Hovory

Kostely už nejsou jen místem pro modlitbu. Je důležité, aby se v nich lidé cítili bezpečně a rovnocenně, říká ředitelka Žižkostela
Táňa Vozková

Plus

Práce jako na kostele, říká se o dlouhodobé námaze, ve které je třeba trpělivost. Co obnáší práce na kostele, a to doslova, ví Táňa Vozková, která pomohla obnovit jeden z kostelů na pražském Žižkově. Ten však není jen místem bohoslužeb, ale provozuje nízkoprahové centrum pro děti, poradnu nebo potravinovou pomoc.
Petr Vizina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Práce jako na kostele. Říká se o dlouhodobé námaze, ve které je třeba trpělivost. Co obnáší práce na kostele. A to doslova ví. Žena, která je hostem těchto hovorů, vystudovala Husitskou teologickou fakultu v Praze a v pražské čtvrti, která nese jméno husitského vojevůdce, jeden z kostelů pomohla obnovit. Ten však není jen místem bohoslužeb, ale provozuje nízkoprahové centrum pro děti, poradnu nebo potravinovou pomoc. Místo se nazývá již kostel a hostem hovorů je jeho provozní ředitelka a terapeutka Táňa Buzková. Příjemný poslech přeje Petr Vizina.

  • A já vás tady vítám. Dobrý den. Dobrý den. I když kostel za tahá za ucho, možná příjemně leckoho, ale neznamená to patrně jen kostel na Žižkově. Těch je tam být. To pojmenování znamená my jsme se s tím názvem taky chvíli prali a my jsme vlastně komunitní centrum na Žižkově, ale toto jméno nám vyfoukl a městská část a lidi si nás pak hodně pletli. A to jsme nechtěli, protože jsme hodně jedinečný. A tak jsme si vzali toto jméno, protože to byl lidový jméno. Takto se tam tomu mez místo říkal o lidi, co tam chodili do komunitní zahrady. Lidi, co tam chodili na koncerty, začali říkat jdeme do kostela. A tak jsme si hodně to jméno vzal. Kde to je zavedené jméno, které jste jen přijali? Když říkáte, že sami sebe vnímat jako komunitní centrum, tak když se člověk podívá třeba na Google mapy, tak to je pravdu. Kostel vypadat jako vchod do kostela do husitského kostela. To slovo kostel to člověku přece jenom nabízí významy jako chladnější místo k pobývání, které není příliš dlouhé. Jak rozumíte slovu kostel vy?

  • Já rozumím slovu kostel tak, že by to mělo být místo, kde se lidi cítí dobře a kde lidi můžou být sami sebou.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají