Hovory

Když se na Bílou sobotu zas rozezvučí všechny zvony, možná uslyšíte, co zvěstují, říká zvoník Stařecký

Hovory

Když se na Bílou sobotu zas rozezvučí všechny zvony, možná uslyšíte, co zvěstují, říká zvoník Stařecký
Tomáš Stařecký

Plus

„Lidé se od pradávna zabývali tím, jak vychází a zapadá Slunce, protože to dělilo den a noc. I Velikonoce svým způsobem začínají až v podvečer. Je to spojeno i s tím, když na jaře poprvé Slunce vystoupá a začíná rovnodennost. V tu chvíli je tady po zimě úplně jiný čas a ožívá příroda. Když si odmyslím ,detaily‘ v posunech kalendáře během staletí, tak i my prožíváme ten samý čas jako naši předci,“ myslí si Tomáš Stařecký, hlavní zvoník Katedrály sv. Víta, Václava a Vojtěcha.
Eva Hůlková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Velikonocích často myslím na zvony. Ty, jak známo, na Zelený čtvrtek odlétají do Říma. Letí tiše jako první ty nejstarší a razí cestu těm nejmenším a nejmladším, aby nezabloudili. Průvod jako stráž uzavírají nejvznešenější Zikmund z chrámu svatého Víta, Václava a Vojtěcha a Marie z Týnského chrámu. Představuji si, jak svatý otec položí ruku na zvony, něco jim důvěrně pošeptá a ony se dotýkané papežem na Bílou sobotu zase vrátí do svých zvonice. Zvony k Velikonocům zkrátka patří, i když slyšíme jejich hlasy, i když mlčí. Téma dnešních hovorů od mikrofonu zdraví Eva Hůlková.

  • Ve studiu k těmto svátečním hovoru vítám Tomáše Stařeckého, hlavního zvoníka katedrály svatého Víta, Václava a Vojtěcha. Chci dodat, že je to muž mnoha zájmů a širokého záběru. Absolvent matematicko-fyzikální fakulty na univerzitě působil v Astronomickém ústavu Akademie věd, také v letovém provozu ČSA a nyní je ředitel správy služeb hlavního města Prahy, tedy řekl bych takový protipovodňový muž, zanícený sportovec, což se na zvonici hodí. Muzikant a celoživotně se zajímá o historii. Vítejte, díky, že jste přišel.

  • Děkuji vám za pozvání a za uvítání.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají