Hovory

Když se bolest duše projeví na těle. Psychosomatická léčba účinkuje na migrénu i gynekologické obtíže, říká psychoterapeut

Hovory

Když se bolest duše projeví na těle. Psychosomatická léčba účinkuje na migrénu i gynekologické obtíže, říká psychoterapeut
Vladislav Chvála

Plus

Jak se vzájemně ovlivňuje tělo, psychika, prostředí a vztahy? Tím se zabývá psychosomatická medicína. „Respektuje biologické, psychologické a sociální systémy, ve kterých žijeme. Ty jsou u každé nemoci ve hře a vždy jde o jejich vyladění. Nemoc nastává tehdy, kdy vyladěné nejsou,“ nastiňuje lékař a psychoterapeut Vladislav Chvála.
Tatiana Čabáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Učila jsem nedávno prý Bech pán hovornému. Peter pracuje jako manažer na vysoký pozici v úspěšný a bohatý firma a i on je úspěšný a bohatý. Má ale dlouhodobé zdravotní problémy. Bolí ho. Charvát z něj je vůči svému zdraví lhostejný chodníku fyzioterapeutovi. Ten mu však nevěří pomoct od jeho bolestí a na posledním seděním oznámil, že pro něho vyrobil, co mohou, a myslí si, že jeho problém je psychosomatický. Tu příběh pokračuje dále ji ještě nepoznám. Jeho rozuzlení v dalších hovorech. Speciál o tom, jako se můžeme starat o svoji psychickou pohodu, se budeme rozprodávat právě o tom, jako se vzájemně ovlivňuje tělo a psychika, prostředí a vztahy a jako to může vyústit do příběhu, kterého pointu musíme odhalit. A kov dobrý detektiv a pro mě je takovým detektivy průkopníkem v psychosomatické medicíně v Česku. Můj host, lékař a psychoterapeut Vladislav Chvála. Od mikrofonu zdraví Tatiana Čabáková.

  • Pan doktor Vít ať je v hovorech. Dobrý den. Pojďme si hned v úvodě povede, ať jako vysvětluje těm lidem, co je to psychosomatická medicína a kým tento pojem nic nehovoří.

  • Říkám, že to je medicína, která respektuje biologické, psychologické a sociální systémy, ve kterých žijeme. To znamená jak organismus jako tělo, tak ale existenci psychiky, která je neméně komplikovaná a důležitá. Tak především vztahy, do kterých jako lidé vstupujeme a ve kterých žijeme. Tyto tři systémy jsou vždycky v éře u každé nemoci a vždycky jde o jejich vyladění. Nemoc nastává tehdy, když nejsou vyladěné, a tudíž dojde k poruchám. Co jíme? Poruchy chtěl erb o psychice nebo ve svých vztazích.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají