Hovory

Hrabalovo obydlí? Byl tam naprostý, ale organizovaný chaos, shodují se autorky projektu známé chaty v Kersku

Hovory

Hrabalovo obydlí? Byl tam naprostý, ale organizovaný chaos, shodují se autorky projektu známé chaty v Kersku
Bohumil Hrabal na své chatě v Kersku

Plus

Ikonickou chatu v Kersku na Nymbursku si spisovatel Bohumil Hrabal pořídil v polovině 60. let za své první honoráře. Před třemi roky ji odkoupil Středočeský kraj pro Polabské muzeum, které o Hrabalův odkaz pečuje. Už brzy by se v chatě měla otevřít expozice věnovaná jejímu někdejšímu slavnému majiteli. Autorkami architektonické proměny jsou dnes už bývalé studentky Ateliéru obnovy architektonického dědictví FA ČVUT v Praze Eliška Houdová a Jitka Zemanová. 
Petr Vizina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • To z 25. března. Uběhne 110 let od narození jednoho z nejslavnějších českých spisovatelů Bohumila Hrabala a zanedlouho se jako Hrabalovu muzeum ve středočeském Kersku otevře ikonická chata, kterou si spisovatel pořídil v polovině 60. let za své první honoráře. Chatu před třemi roky odkoupil Středočeský kraj. Pro Polabské muzeum, které o Hrabalův odkaz pečuje. Místo prochází proměnou. Autorky architektonického projektu jsou dnes už bývalé studentky ateliéru obnovy architektonického dědictví ČVUT v Praze Eliška Hojdová a Jitka Zemanová. Co prozrazuje chata Bohumila Hrabala? O tom, jak spisovatel žil a jakou změnou projde místo, kterého má připomínat. U poslechu pořadu vás vítá Petr Vizina.

  • Ve studiu hovoru vítám Eliško Houdovou. Dobrý den. Dobrý den. A Jitku Zemanovou. Dobrý den. Myslím. Pro fanoušky Bohumila Hrabala je chata v Kersku téměř posvátné místo. Co podle vás prozrazuje o svém slavném majiteli?

  • No, je to, jak žil ten jeho způsob života, kdy tam byl lehce neuspořádaný, ale naopak plný různých myšlenek, věcí, který potřeboval mít kolem sebe, aby mohlo být i problém, co to znamená? Oni prakticky to, jak Bohumil Hrabal žil, že nebyl úplně pořád jsme si čekali, že tam nebudou věci v komínku.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají