Hovory

Grafický design není žádné pozlátko. Logo je jen třešnička na dortu, míní Blažek, autor projektu Identita – příběh českého grafického designu

Hovory

Grafický design není žádné pozlátko. Logo je jen třešnička na dortu, míní Blažek, autor projektu Identita – příběh českého grafického designu
Filip Blažek

Plus

V dokumentárním seriálu Identita – příběh českého grafického designu se tvůrci ptají odborníků, co to vlastně znamená. „Někteří byli vylekaní, někteří nechtěli odpovědět raději vůbec. Ono, vychrlit ze sebe bez přípravy definici grafického designu vlastně je poměrně těžké,“ říká autor projektu Filip Blažek.
Tatiana Čabáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dát ne symboly, poštovní známky, bankovky, loga institucí, ale i knihy, dopravní značky, orientační systém v m, obaly výrobků či filmové plakáty. To všecko je s účastí český národní identity. A Kott je to i komické. Návrhy vznikaly a jak to za nimi stojí? Zásadních výtvarníka a designéra, který určovali o svoji do Bezměrova ně grafického designu představuje dokumentární projekt ČT. Je nazvaný identita v příjmech českého grafického designu. Jeho autorem je Filip Blažek grafický design r. Typograf, pedagog a publicista. Jako projekt vznikal a jaké bude mít pokračování? A i na to se ho uvítám v hovorech. Od mikrofonu zdraví Tatiana Čabáková.

  • Filip vy teď je v hovorech. Dobrý den. Filip, vy a vaše manželka Linda Kudrnovská 100 autory projektu. Já jsem si tak představovala, že s tis. A jeden večer dobrý večer. I tak začaly rozprodávat jo, jaké by to bylo fajn úrovni. Tak je to seriál. A vy s těmito před chviličkou vyvrátili, že to bylo úplně jinak. Tak jak vznikl nápad na takový velký televizní projekt?

  • My jsme s Lindou Kudrnovskou spolupracovali na knížce, která se jmenoval 365 typu, což byla taková ročenka mapující dění v grafickém designu v celém světě. A přizvali jsme ke spolupráci našeho společného kamaráda Jakuba Skalického, režiséra. A když jsme po skončení té spolupráce, po vydání té publikace seděli a zhodnocovaly, jak spolupráce probíhala. Tak se Jakub zeptal, jestli existuje nějaký dokument, který se věnuje grafickému designu, jestli nějaká televize ve světě něco natočila nebo na nějaký on-line platformě něco není a my jsme zjistili, že nic není. A on říká tak pojďme společně něco vymyslet. A takto ta idea vznikla v té naší trojici, že bychom mohli něco udělat. A my jsme si to samozřejmě ze začátku představovali strašně jednoduše. My jsme si představovali, že vezmeme tento nápad, napíšeme a čtyřku půjdeme do Český televize. Ta nám dá peníze na ruku a řekne natočte tom. Pojďme do toho.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají