Hovory

„Dramaturgie je povolání, kde jste placeni za pochybování.“ Tuto Klímovu větu miluji, přiznává dramaturgyně Smejkalová

Hovory

„Dramaturgie je povolání, kde jste placeni za pochybování.“ Tuto Klímovu větu miluji, přiznává dramaturgyně Smejkalová
Ilona Smejkalová

Plus

Ilona Smejkalová pracuje osm let jako dramaturgyně Národního divadla v Praze. Když před 25 lety začínala, povolání dramaturga bylo pro mnohé režiséry nedůležité. Dnes je to jinak a režisér spolu s dramaturgem často tvoří nerozlučný tým, často si rozumí i mimo jeviště. Tato silná vazba je pro ni důležitá a zásadní, proto už nemůže dělat inscenaci s režisérem, kterému nerozumí nebo si ho neváží.
Tatiana Čabáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Něž nehovoří. Začneme krátkým skutečným příběhem, který jsem našla na webu ČT art. Když jsem chodil do školky, vítali se tam brázdící čím jsem i s rodiči a náš chlapec tvrdil, že otec je stavba a máma prodavačka. Vítali jsme se ho, co to má znamenat. Vysvětlil nám, že kritik je divná práce a v školky nikdo neví, co doby dramaturgická. Uvědomili jsme si, že syn má pravdu. Práce dramaturga si málokdo dokáže představit. A to mně. LN v mateřské škole my dnes práce dramaturga trochu poodhalíme, a to s mojí holčičkou. Ilona Smejkalová je dramaturgická Národního divadla v Praze. Od mikrofonu vás zdraví Tatiana Čabáková.

  • Ilono, vítejte v hovorech.

  • Dobrý den. Vítám vás všechny, kdo jste si dnes hovory pustili.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají