Hovory

Chtěla bych to, co vím, předat dál. Nejlépe najednou a hned, přiznává autorka Příběhů o rakovině

Hovory

Chtěla bych to, co vím, předat dál. Nejlépe najednou a hned, přiznává autorka Příběhů o rakovině
Nina Formánek Jaganjacová, zakladatelka Sifty 52

Plus

Nina Formánek Jaganjacová vyrostla v rodině lékařů, sama se ale rozhodla studovat ekonomii. Nakonec se oklikou ke zdraví a zdravotnictví vrátila a založila neziskovku Sifty 52. Přednáší na školách, točí videa a nahrává podcasty, momentálně o rakovině a neplodnosti. „Protože jsem pracovala v zahraničí, přemýšlela jsem, jak to, co vím, uchopit a předat dál. Protože mi vlastně bylo líto, že zdravotnický základ, který jsem dostala od rodičů, nemají ostatní.“
Tatiana Čabáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jinak Formánek, jak? Ani Acsová je přesvědčená, že existuje jakýsi zdravotní základ, který by měl poznat každý. Proto založila organizaci husy v té petici a dva. Který? Cílem je zlepšit zdravotní informovanost natolik, abychom něco důležité na svých zdravotním stavem nepřehlédli či nezanedbali kvůli neznalosti. Od mikrofonu zdraví Tatiana Čabáková.

  • Ní navíc létě v hovorech. Dobrý den, děkuji za pozvání. Quito, zapovídala na vaše webové stránky. Tak mezi odborníky, kterým děkuje ČSÚ, a Illek, který Dúbravka jak ani Jansová a jak ani já. Předpokládám, že jsou to vaši rodiče. Ano, to jsou rodiče a kazatel dostali. No tak naši jsou oba lékaři. Táta je traumatolog v motolské nemocnici a máma má svojí ordinaci na poliklinice, kde se zabývá interní medicínou. A to je asi i důvod, proč já jsem v Oberhofu, jakým jsem, že vlastně jsem byla vždycky takový prostředník mezi rodiči a všemi našimi kamarády a známými, kteří se mě vždycky ptali na nějaký druhý názor od rodičů a co vlastně znamená toto a tamto. A bylo to takový jako pro mě přirozený prostředí. Takže jakmile jsem se dostala do zdravotního světa, řekněme, tak samozřejmě se ptám těch nejodpornějších a nejerudovanějších a těch nejlidštějších za mě, což jsou samozřejmě rodiče. No jinak jistě vystudovali ekonomii. Na trik tomu jste se na Kolínsku zdravotnickým týmem dostali. Co vás na nich lákají?

  • Já jsem studovala ekonomii, ale zcela upřímně jsem na ní šla jenom takového toho. Tak já nevím, co bych vám ráda. Matematiku. Baví mě statistika a tam mě ta statistika jako taky bavila. Ta tam je na té ekonomii a skrz vlastně to jsem se pak dostala na sociální politiku a mezinárodní rozvoj v Anglii, kde jsem vlastně se zaměřila víc na to zdravotnictví, ale už to bylo skrz jako socioekonomický, řekněme pohled. A následně jsem už zůstala ve zdravotnictví. Vřesem, pak i kariérně byla vždycky ve zdravotním odvětví.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu