Hovory

Česko se otepluje až dvakrát rychleji než svět. Řešit jen sebe nestačí, varuje autor Fakt o klimatu

Hovory

Česko se otepluje až dvakrát rychleji než svět. Řešit jen sebe nestačí, varuje autor Fakt o klimatu
Sokolovská uhelná

Plus

Češi mají často zkreslený dojem, že globální oteplování u nás není tak dramatické. „Pro to, aby se lidé orientovali ve světě, nepotřebují vědět nejnovější detaily výzkumu, potřebují vědět ten základ. V případě klimatu se Česká republika oteplila o dva stupně, svět se oteplil o 1,2 stupně. Česko se tím pádem otepluje zhruba dvakrát rychleji než svět. To je fakt, který stojí za to vědět,“ říká Ondráš Přibyla, popularizátor debaty o globálních změnách klimatu.
Štěpán Sedláček

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Mluvit s lidmi pro něj nebývalo jednoduché, ale právě to ho přimělo se komunikacích do hloubky zabývat. Dnes je lektorem nenásilné komunikace, ale také úspěšně komunikuje jedno velké a složité téma naší doby s pomocí webu fakta o klimatu CZ, který založil. Mým hostem je fyzik, lektor a popularizátor vědy Ondráš Přibyla. Řeč bude o komunikaci, vědě, ale i o mlčení a poznatcích, které přináší meditace. Od mikrofonu vás zdraví Štěpán Sedláček.

  • Je. Hostem dnešních hovorů je Ondráš Přibyla. Dobrý den. A díky, že jste přijal pozvání. Dobré odpoledne. Vzhledem k té aktuální situaci a pandemickým opatřením spolu nemluvíme v jednom studiu, ale na dálku. Já předpokládám, že jste asi v Brně. Je to tak?

  • Přesně tak v Brně poblíž kohoutovické obory stromy na blízko.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají