Hovory

Baví mě, že festival Open House dává lidem možnost ztotožnit se s místem, kde žijí, říká jeho ředitelka

Hovory

Baví mě, že festival Open House dává lidem možnost ztotožnit se s místem, kde žijí, říká jeho ředitelka
Bývalé Městské lázně Žižkov. Historický snímek hlavního bazénu na letáku festivalu Open House

Plus

Klára Veselá je ředitelka akce Open House Praha, která probíhá v dalších 50 metropolích světa a funguje díky komunitě dobrovolníků:  „Dobrovolnictví by mohlo začínat už na středních školách, v Česku jsou to jednotky škol, které se tomu věnují,“ říká. Jak vnímá zpřístupňování skrytých architektonických pokladů města veřejnosti? Proč založila komunitní školu? Co nabídne desátý ročník festivalu v květnu 2024?
Lenka Buriánková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Klára Veselá šéfuje festivalu otevřených budov open Haus Praha, který seznamuje veřejnost se zajímavou architekturou. Zmíněný projekt ale sama podporuje od jeho počátků, kdy pro něj sháněla dobrovolníky. Baví ji bourání bariér, tabuizovaných témat, odhalování informací. Ráda se učí od dětí, kde si také založil a komunitní školu a baterky si dobíjí v přírodě. Klára Veselá je hostem hovorů. Dobrý den. Dobrý den. Od mikrofonu vás zdraví Lenka Buriánková.

  • Od loňského července vede. To je festival open Haus Praha. Co jste za ten rok a půl stihla v roli šéfky?

  • V roli šéfky jsem stihla hlavně se zorientovat v tom, co role šéfky vůbec obnáší, protože moje kolegyně Andrea Šenkyříková, která celý úplnou zprávu založila a byla vlastně devět let jeho ředitelkou, tak mi předala práci, která je ohromně náročná. A my fungujeme hodně jako tým vlastně pěti lidí organizační, na všem se domlouváme, takže veškeré případné zásluhy nebo i vize a plány máme společné, tak nemůžu úplně říct, že bych v tuto chvíli něco prosadil a konkrétně já, nebo že bych něco konkrétně a posunula. Samozřejmě mám také své malé osobní cíle, které bych ráda do úplné Klaus Praha nějakým způsobem importovala, implementovala.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají