Hovory

Architektura není volné umění. Nedává mi smysl, aby bylo hned znát, kdo projekt vytvořil, říká architekt Netík

Hovory

Architektura není volné umění. Nedává mi smysl, aby bylo hned znát, kdo projekt vytvořil, říká architekt Netík
Rudolf Netík

Plus

„Nikdy jsem neplánoval, že budu architektem. Možná, že mi to pomáhá v tom, že ani nemám ambici vytvářet nějaký individuální autorský rukopis,“ říká oceňovaný architekt Rudolf Netík v pořadu Hovory. „V mých očích architektura rozhodně není volné umění – obzvlášť v dnešní době, kdy je způsob navrhování a komunikace extrémně demokratický, takže ani není účelem, aby vznikala silná autorská díla.“
Tatiana Čabáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • O jeho host architekt Rudolf Netík má Česko, Sk vydán, z toho na Slovensku. 18. roku se přestěhoval do Prahy, aby tu studoval architekturu a kresbu. Dnes se o svoji architektonické ateliéry věnuje okrem navrhovaní a budou a interiéru a designu. V roku 2020 se stal absolutním vítězem soutěže interiér roku. Zamezil hned v pražském Obecním domě, pak dostal za daně obhájce mezonetový. A co tento oceněný interiér charakterizuje a je, o tom se budeme rozprodávat v dnešních hovorů, kterým nepočítaně právě Tatiana Čabáková.

  • Vítají tě v hovorech. Dobrý den. Kecat práce na novostavbu, případně vstupuje tě do bytu k někomu na návštěvu? Co se jako architekt dozvěděl z toho pohledu na tu budovu albu na ten interiér, o majetek je nový.

  • Samozřejmě, že mám profesionální deformaci a těch věcí, který já můžu číst, je nesmírné množství. V žádném případě to a priori není nějaký vkus majitele nebo nebo stavitelé. Je to spíš třeba jdu, kdo by ji nebo technologie nebo možnosti použitých materiálů, který odpovídají těmto kategoriím. Pokud tam je některé z témat, které jako zajímá mě jako řeším ve své tvorbě, tak to si samozřejmě všímá, má, velice to oceňují. Je to například práce s prostorem, práce ze světlém, práce s nějakými materiály. Zajímavá typologie, zajímavý uspořádání místností anebo u domu jako takového přesné rafinované vsazení do terénu, do do širších vztahů. Tak to jsou třeba věci, které mě jako oslovují, tak ty si všímá možná víc než některé jako jiné úhly pohledu, ale záleží přímo na té situaci. Tak koneckonců architektura by měla fungovat a funguje, si myslí.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají