Hovory

AI vnímám jako zrcadlo globální komunity v jedné osobě. Proto někdy působí zmateně, říká teoretička umění Hlaváčková

Hovory

AI vnímám jako zrcadlo globální komunity v jedné osobě. Proto někdy působí zmateně, říká teoretička umění Hlaváčková
Jitka Hlaváčková

Plus

„Umění vždy reaguje na aktuální fenomény ve společnosti,“ myslí si kurátorka festivalu Re-connect Art a teoretička umění Jitka Hlaváčková. „Umělou inteligenci (AI) vnímám jako převratný moment dalšího stadia post mediálního umění, které na ni reaguje tak, že se stává víc materializované, objektové, víc se zaměřuje na vytváření komplexních prostředí a instalací. To jsou navíc oblasti, kam umělá inteligence ještě asi dlouho nebude ani pronikat, natož člověka nahrazovat.“
Naděžda Hávová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Stačí si dát do vyhledávače EIA a k tomu buď heslo pomocník, nebo heslo hrozba. A už se to na vás sype. Část expertů volá po okamžitém a úplném zastavení vývoje umělé inteligence. No a další část, ta se tomu směje s tím, že obavy jsou zbytečné a že lidstvu kvůli ní rozhodně zánik nehrozí. Těžko se v následující půlhodině dobereme pravdy, ale zkusíme se aspoň podívat na to, jak moc se odlišují digitální komunity od těch fyzických. Náš dnešní host nad tím celkem často přemýšlí. Míříme tedy do jeho, respektive do jejího světa. Ze studia ČRo Plus zdraví Naděžda Hávová.

  • A naším hostem je dnes Jitka Hlaváčková, teoretička umění a hlavní kurátorka mezinárodního uměleckého festivalu rekordů art, který původně nesl název Prague bienále. Dobrý den Jitko. Dobrý den. Dáváte si někdy digitální detox?

  • Velmi málo.

Více z pořadu