Hovory

Aby píseň zlidověla, musí být symbolem něčeho, co má každý uvnitř, míní hudebník Plocek

Hovory

Aby píseň zlidověla, musí být symbolem něčeho, co má každý uvnitř, míní hudebník Plocek
Host večera, hudební redaktor Jiří Plocek

Plus

„Aby nějaká píseň zlidověla, musí být pro lidi srozumitelným, intenzivním, rezonujícím symbolem něčeho, co je u nich uvnitř,“ myslí si hudebník, skladatel a kulturní publicita Jiří Plocek. „Dobří tvůrci jsou schopni pojmenovávat duchovní skutečnosti, které jsou v našem lidském vývoji, a to tak, aby to vzali za své a píseň považovali i za formulaci svých životních zážitků.“
Petr Vizina

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Písničky jsou jako sen, který zhmotníme. Jsou jako cizí země, které se právě chystáme navštívit, popisuje klasik. Písničkář Bob Dylan jeho slova cituje ve své knize věnované písni jako symbolu v tuzemských hudebník, skladatel a kulturní publicista Jiří Plocek. Co o nás říkají písně, které posloucháme, které si zpíváme? Dobrý poslech přeje Petr Vizina.

  • Pane Plocku, vítejte. Dobrý den. Dobrý den.

  • Sedíme spolu ve studiu v Praze. Vy ale pocházíte z Moravy, žijete v Brně. Platí ten stereotyp, že moravské země jsou zpěvnější, že lidé si častěji zpívají než u nás v českých zemích?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají