Host ve studiu

Umění ve veřejném prostoru je aktuálním odrazem celé společnosti, říká akademický sochař Petr Novák

Host ve studiu

Umění ve veřejném prostoru je aktuálním odrazem celé společnosti, říká akademický sochař Petr Novák
Sochař Petr Novák

Hradec Králové

Dílo, které nevyvolává emoce, není umění. Podle akademického sochaře Petra Nováka z Jaroměře jde ale také o to, jaké emoce by umění mělo vyvolávat. Umělec by měl být podle něho určitý šaman - léčitel, což se ne vždy daří. Pokud například srovnáme jezdeckou sochu sv. Václava na Václavském náměstí od Josefa Václava Myslbeka a sochu sv. Václava na mrtvém koni od Davida Černého v pasáži Lucerna, je vidět velmi odlišný étos.
Pavla Kindernayová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • 17 minut po deváté hodině jste s ČRo Hradec Králové. Teď vás budeme zvát na víkend otevřených ateliérů. Výtvarný festival bude slavnostně zahájen už zítra v České Skalici. No a pak budeme moci nahlédnout k umělcům, kteří nás k sobě pustí. A já jsem ráda, že ateliér otevře i muž, jehož díla jsou v krajině nepřehlédnutelné. A tím mužem je akademický sochař Petr Novák. Vítejte u nás. Dobré dopoledne.

  • Dobré dopoledne. Vy jste přijel i se svým kamarádem kamarád.

  • Kolouch smrtkou. Jak se jmenuje?

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu