Host ve studiu

Milan Halousek: Jednou budou lidé létat na dovolenou do orbitálního hotelu na oběžné dráze Země

Host ve studiu

Milan Halousek: Jednou budou lidé létat na dovolenou do orbitálního hotelu na oběžné dráze Země
Pohled na Zemi  z vesmíru je překrásný

Hradec Králové

Pojďte se toulat nekonečným vesmírem. Povíme si o tom, co se teď všechno na poli vesmírného výzkumu odehrává a co se ještě letos odehrávat bude. Na Měsíci přistála americká sonda, na Mezinárodní vesmírné stanici se dokonce odehrál nějaký rekord. O tom všem hovoříme s Milanem Halouskem, popularizátorem kosmonautiky a členem České astronomické společnosti.
Jakub Schmidt

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte ČRo Hradec Králové. No a v Dobrém ránu se teď budeme toulat nekonečným vesmírem, jak jsem slíbil, a povíme si hlavně o tom, co se všechno teď na poli vesmírného výzkumu odehrává a co se v tomto roce odehrávat bude na Měsíci snad minulý týden přistála nějaká americká sonda. Na Mezinárodní vesmírné stanici se pak schyluje nebo už se dokonce odehrál nějaký rekord. A o tom všem tedy teď s Milanem Halouskem, popularizátorem kosmonautiky a členem České astronomické společnosti, který je teď zase po čase naším dnešním ranním.

  • STEM. Dobré ráno, pane. Dobré ráno. Děkuji za pozvání. Tak co se to všechno teď odehrává, jako jsou ty první dny roku 2024 ve vesmíru nad našimi hlavami?

  • Tak jsou docela hektické. Jak jsem říkal, na Měsíci v tuto chvíli je docela čilý provoz. Před pár dny tam přistála americká sonda novace odysea. - je to zajímavé na tom především to, že to je vlastně sonda soukromé společnosti. Za prvé Američané ní se vrátili na Měsíc po dlouhých 52 letech. Naposledy tam Američané přistáli v prosinci roku 1972. Výsadkový modul Apollo 17 dní. Od té doby Američané na Měsíci svým strojem nebyly. Až teďka. Kromě toho zajímavý ten stroj je soukromá, společně soukromé společnosti, že to není zase až to není NASA, už to není ta velká korporace. A je to vlastně poprvé, co na Měsíci přistál stroj soukromé společnosti. Všechno, co tam bylo doteď, i ty nedávno přistál přistávající stroje, jako byl třeba japonský. Myslím, tak to je toho připravovala Japonska organizace pro kosmonautiku. Jak se lze státní organizace složitě. Ale poprvé renovace trošinku problémy při přistání. Malinko se jim překotila než na více, než bylo plánováno. Ta japonská, to je ta americká. Měsících a letech.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají