Host ve studiu

Jana Horáková oceněna za práci pro rodiny, kterým zemřelo dítě: Nejste sami, propojujeme se navzájem

Host ve studiu

Jana Horáková oceněna za práci pro rodiny, kterým zemřelo dítě: Nejste sami, propojujeme se navzájem
Jana Horáková ve studiu Českého rozhlasu Hradec Králové

Hradec Králové

Královéhradecký kraj ocenil 20 významných osobností z oblasti vzdělávání, sportu, cestovního ruchu, kultury, zemědělství či zdravotní a sociální péče. Medaili 2. stupně převzala z rukou hejtmana Martina Červíčka v Galerii Petrof v Hradci Králové také Ing. Jana Horáková z Černilova.
Romana Joudalová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Královehradecký kraj v dubnu ocenil 20 významných osobností z oblasti vzdělávání, sportu, cestovního ruchu, kultury a dalších odvětví a medaili druhého stupně převzala z rukou hejtmana Martina Červíčka v galerii Petro v Hradci Králové také Jana Horáková z Černilova, kterou já teď vítám ve studiu. Dobrý den. Dobrý den. S ČRo Hradec Králové vám blahopřejeme k ocenění, které jste obdržela, a to hlavně za vaši jedinečnou práci laické poradkyně celorepublikového spolku Dlouhá cesta. Já budu ráda, paní Horáková, když nám ten spolek a vaši práci v něm představíte.

  • Že tě děkuji za pozvání, za možnost představit spolek vlastně spolek Dlouhá cesta pomáhá rodinám, které přišly o dítě v jakémkoli věku a z jakékoli příčiny. To znamená, pomáháme i rodinám, které přišly o miminko nebo ještě nenarozený plod v těle maminky. Ale pomáháme třeba i rodinám, kde loni nás třeba oslovila paní, které bylo víc jak 90 let a zemřel šedesátiletý syn. I pro ni to byla ztráta dítěte a potřebovala prostě potkat další rodiče a s nimi se seznámit. Takže všechno probíhá na bázi tzv. laického poradenství. Nejsme žádní odborníci, jsme rodiče, kteří přišli o své děti a vlastně pomáháme ostatním je, podporujeme je v tom procesu truchlení, ukazujeme jim, jak třeba je možné tu situaci zvládnout a až je úplně, život nekončí a že si můžou dovolit radost a pokračovat v životě dál.

  • Je úžasné, že jste přišla mimo jiné také proto, abyste nám o spolku Dlouhá cesta pověděla, protože myslím, že spousta lidí o něm vůbec neví. Naštěstí člověk něco takového začne hledat, až když ta životní situace přijde. Ano, jak říkám, se obrátit takové situaci, to se obracíte na měst nejsprávněji, protože já jsem vlastně koordinátorem té celorepublikové pomoci. Je to v rámci projektu nejste sami, to je takový vypovídající název a vlastně na webu dlouhé cesty ve velmi dlouhá cesta cz najdete moje telefonní číslo a e-mailovou adresu. Nejste sami zavináč dlouhá cesta CZ a je to takový první kontakt vlastně s dlouhou cestou, kde je. A podle toho, o jakou ztrátu se jedná. O to podle toho, odkud ten rodič nebo rodina volá, tak já se snažím je propojit s dalšími leteckými poradce. My máme asi kolem 30 kolegův po celé ČR, kteří vlastně zase je propojím třeba v Ostravě, maminky spolu, tak to je především ta vaše činnost, za kterou jste dostala od Královehradeckého kraje to ocenění, ať se to pro vás znamená ta medaile.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají