Host ve studiu

125 let od objevu kostry mamuta spolu s pazourky ve Svobodných Dvorech. A senzace byla na světě!

Host ve studiu

125 let od objevu kostry mamuta spolu s pazourky ve Svobodných Dvorech. A senzace byla na světě!
Na patrně nejznámější fotografii nálezu ze Svobodných Dvorů je zachycen zaměstnanec muzea, František Žaloudek, jak čistí mamutí kly

Hradec Králové

Přesuneme se do doby lovců mamutů a představíme vám mamuta, který byl objeven v Morávkově cihelně ve Svobodných Dvorech u Hradce Králové. Šlo o zásadní archeologický nález, protože na něm odborníci poprvé prokázali nejen to, že mamuti a lidé žili ve stejné době, ale také, že pravěký člověk tak obrovské zvíře dokázal ulovit. 
Jakub Schmidt

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V Dobrém ránu se teď ještě s naším hostem přesuneme do doby lovců mamutů, jak jsem slíbil, a představíme vám mamuta, který se našel ve Svobodných Dvorech, Morávkově cihelně a dokonce dodnes. To je opravdu zásadní archeologický nález, protože na něm odborníci poprvé vlastně prokázali nejenom, že mamuti a lidé žili ve stejné době, ale taky, že pravěký člověk tak velké zvíře dokázal ulovit. Letos je tomu přesně 120 let, co byly mamutí kosti v Hradci Králové nebo u Hradce Králové objeveny. No a víc nám už řekne archeolog muzea východních Čech v Hradci Králové Petr Čech. A který se o nález mamuta ze Svobodných Dvorů badatelsky zajímá. Pane Čecháku. Dobrý den. Dobré ráno. Vítám vás. Tak osmého dubna roku 1890.

  • 9 9. Přesně tak. A co se teda tenkrát v té cihelně odehrál a proč právě tam?

  • Co se tehdy stalo? Stalo se to, že při těžbě cihlářské hlíny vlastně dělníci, které v té civilní pracovali, to si můžeme představit tak, že prostě nějakým nářadím, nějakými lopatami, krumpáči, probíhala ruční těžba té hlíny, ze které se později vyráběly cihly na stavbu čehokoliv. A právě v té době díky stavebnímu boomu, který se týkal nejenom Hradce Králové, ale celého našeho území, tak docházelo k těmto nálezům, protože obecně k archeologickým nálezům, protože té hlíny bylo potřeba hodně, protože bylo potřeba hodně cihel.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu