Host Lucie Výborné

Veterán afghánské mise: Alespoň jsme policisty naučili číst. S prezidentem Pavlem si rozumíme beze slov

Host Lucie Výborné

Veterán afghánské mise: Alespoň jsme policisty naučili číst. S prezidentem Pavlem si rozumíme beze slov
Karel Klinovský

Radiožurnál

Plukovníka Karla Klinovského pojí s prezidentem Petrem Pavlem společný výcvik a ocenění válečným křížem za osvobození francouzských vojáků. Své další zahraniční mise ale považuje za neuzavřené. „Zdá se mi, že to vždy skončilo bez jasného konce, bez toho, že by se něco vyřešilo a že jsme dokonce vytvořili golemy, ke kterým jsme zahodili šémy,“ zamýšlí se plukovník, který mimo jiné v Afghánistánu cvičil policii. Jak se vyrovnával s pocitem nezdaru či s vypětím po úspěšné misi?
Lucie Výborná

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Posloucháte dopolední Radiožurnál. Můj dnešní host během své vojenské dráhy nasbíral výjimečné zkušenosti. Má za sebou náročné mezinárodní mise v Iráku, bývalé Jugoslávii, tak i v Afghánistánu vycvičil řadu elitních vojáků i vojenských policistů. Nejenom pro armádu ČR plukovník Karel Klinovský, přezdívaný všemi v armádě Kaliňák. Tak vás tady vítám. Dobrý den. Dobrý ráno. Mám říkat plukovník ve ne, určitě ne a určitě ne. Ing.

  • kolik let máte za sebou u armády?

  • Uniformě je vlastně 40 let a pak jsem tam ještě nějaký rok zůstal, vlastně, když jsem uniformu sond dál, takže já si, dejme tomu no, 50 let chybí vám? Ne? Jako člověk by měl jako vědět, kdy má odejít a mělo by to být tak, pokud je to na nějakým pomyslným vrcholu, tak je to asi úplně ideál. Jak já jsem si vědoma toho, že tady sedím s Dobrým v Rusku, mákem, který vychoval řadu vynikajících průzkum máku. Kdo byl dědek Janků?

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu