Host Lucie Výborné

„Kdejací blbové prokopávají podlahy.“ Jaroslav Hašek bránil lipnický hrad před lovci legend, popisuje kastelán

Host Lucie Výborné

„Kdejací blbové prokopávají podlahy.“ Jaroslav Hašek bránil lipnický hrad před lovci legend, popisuje kastelán
Marek Hanzlík, kastelán Lipnice nad Sázavou

Radiožurnál

Na hradě Lipnice nad Sázavou zanechal romantismus značné stopy, nejen co se týče oficiální přestavby. Vedeni jeho duchem, rozkopávali ještě před sto lety lovci pokladů podlahy hradu, až si na ně stěžoval jindy mystifikátor Jaroslav Hašek. Jaké legendy v Lipnici žijí? „Záleží na tom, jestli to hledáte a trošičku na tom, nakolik je člověk citlivý,“ říká kastelán Marek Hanzlík, myslí si však, že osudy obyvatel hradu místo ovlivňují. Jaká je jeho historie?
Lucie Výborná

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Krásný den plný energie. Přejeme, aby český výrobce matrací vezmete matrace - aby CZ sponzor pořadu.

  • Hezké dopoledne. Krásný den. Mým hostem a současně hostitelem je Marek Hanzlík, kastelán zámku nebo hradu Lipnice nad Sázavou. Tak děkujeme za pozvání. Hezký den. Hezký den. Sedíme tady na nádvoří hradu ze 14. století. Já vím, že v roce 922 Jaroslav Hašek, který je také spjat tady s tímto místem, psal Klubu českých turistů poměrně rozhořčený dopis. Jenom nevím, co v něm bylo.

  • No vlastně to je jeden z prvních jako uvědomělých památkářů, kteří se zasadili o záchranu této historické památky. A on v tom dopise si stěžuje na chování místních návštěvníků, který hledají všelijaký prostě poklady a prokopávají podlahy při tom. A on tam píše přímo pro nás, že provádí se prokopávání podlah od kdejakých blbů, tak přestože to byl velmi oficiální dopis, což mě překvapilo, vlastně jsem od Haška, něco takového bych nečekal, tak se vlastně stalo opravdu jedním z pilířů jako záchrany lipnického hradu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu