Host Lucie Výborné

Emerich Rath byl obdivuhodná postava. Příběh hrdinného Němce se ale komunistům nehodil, vysvětluje režisér Hodan

Host Lucie Výborné

Emerich Rath byl obdivuhodná postava. Příběh hrdinného Němce se ale komunistům nehodil, vysvětluje režisér Hodan
Režisér Tomáš Hodan

Radiožurnál

Tomáš Hodan je režisér, scénárista, dokumentarista. Ve čtvrtek 24. března jde do kin jeho film Poslední závod, který zachycuje legendární příběh Bohumila Hanče a Václava Vrbaty. Vyzdvihuje však také postavu Emericha Ratha, který se tvůrcům do filmu Synové hor v 50. letech ideologicky nehodil. „Náš film je daleko víc o Hančovi a Rathovi než o Hančovi a Vrbatovi. Emerich Rath je figura, která by si zasloužila film,“ říká režisér. V čem byl Emerich Rath výjimečný?
Lucie Výborná

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je sedm minut po deváté hodině. Se mnou ve studiu je filmový tvůrce a režisér Tomáš Hodan. 24. března, to máme zrovna dnes. A 24. března roku 1913 zahynuli Hanč a Vrbata. Vy dneska budete u mohyly. Film Poslední závod je v kinech. Co máte rád na horách? Tomáš ježišmarja si úplně všechno, co jsem nečekal, takovou odtahem.

  • Se vždycky ptají. První otázka jak vás napadlo udělat v tom po Hančovi s Vrbatou? No ale co mám rád na horách? Nevím. Já vám jednou jsem někde říkal, že já mám rád ty výstupy mimo tu komfortní zónu, tak mě tak baví nějak jako zkoumat ty hranice, kam člověk může dojít. A to mám hlavně teda jako v tom běhání. Nejsem úplně takový ten typický Horal, že bych spal v záhrabech, to jakoby ne. Ale třeba jednou jsem běžel také jako 100 kilometrový závod přes Tatry, tak to mě jako bavilo, že se člověk tak jako utkává jako s tou přírodou, tak tu mám rád.

  • No a v takových chvílích možná spíš než s přírodou se člověk hlásat ze sebe. No jasně. To je téma toho filmu. No.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají