Historie Plus

Volá hlas svobodného Československa. Rádio Svobodná Evropa vysílá už přes 70 let

Historie Plus

Volá hlas svobodného Československa. Rádio Svobodná Evropa vysílá už přes 70 let
Vysílání československé redakce Rádia Svobodná Evropa, úplně vpravo Jaroslava Tvrzníková (Mnichov, 27. května 1991)

Plus

Štvavá vysílačka – tak nejčastěji totalitní režim v bývalém Československu mluvil o Radiu Svobodná Evropa. Když se však rok po sametové revoluci zeptali zapřisáhlého komunisty soudruha Vasiľa Biľaka, jak se dozvěděl o událostech 17. listopadu na Národní třídě, prý odpověděl: „Ja som počúval Slobodnú Európu!“ Od prvního vysílání Svobodky je to už 73 let, pořad vysíláme v repríze z roku 2021.
Milena Štráfeldová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Štvavá vysílačka. Tak nejčastěji totalitní režim v bývalém Československu mluvil o Rádiu Svobodná Evropa. Když se však rok po sametové revoluci zeptali zapřisáhlého komunisty soudruha Vasila Bilaka, jak se dozvěděl o událostech 17. listopadu na Národní třídě? Prý odpověděl zeď já jsem potřeboval Svobodnou Evropu. Od prvního vysílání Svobodky právě uplynulo 70 let. Její začátky připomene pořad, u jehož poslechu vás vítá Milena Štráfeldová.

  • Historie Plus.

  • Je první květen roku 1951 a posluchači v Československu, které je v té době už tři roky za železnou oponou, si mohou poprvé na svých rozhlasových přijímačích naladit novou stanici.