Historie Plus

Politické vraždy, které změnily svět: Liou Šao-čchi – utajená smrt hlavy státu

Historie Plus

Politické vraždy, které změnily svět: Liou Šao-čchi – utajená smrt hlavy státu
Liou Šao-čchi (1898-1969), čínský komunistický aparátčík

Plus

Čínský komunistický aparátčík, jednu dobu proponovaný následovník Mao Ce-tunga, zemřel na následky týrání Rudých gard v době Velké proletářské kulturní revoluce.
Pavel Hlavatý

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • V noci se ochladí v Čechách na plus tři až - 1 stupeň, na Moravě a ve Slezsku bude kolem - 2. Během noci se má ale od západu oteplovat. Zítra čekáme zpočátku převážně zataženo s deštěm, na severovýchodě Čech, na Moravě a ve Slezsku místy sněžení nebo i mrznoucí srážky. Během dne pak od západu proměnlivou oblačnost a místy ještě přeháňky. Nejvyšší teploty zítra osm až 12 °C, na východě jeden až šest stupňů a v 1000 metrech na horách většinou kolem šesti. Tolik zprávy.

  • Ve vysílání ČRo Plus.

  • Komunistický ideolog a aparátčík Libuše oči se stal v roce 1959 hlavou Čínské lidové republiky. Tento věrný spolupracovník Mao Ce-tunga, který s ním po určitou dobu dokonce počítali jako se svým nástupcem, byl v období čínské kulturní revoluce nejprve napadán, poté internován a fyzicky mučen a také zbaven své funkce. Zemřel v izolaci na následky lynčování a neposkytnutí lékařské péče. Jeho smrt byla dlouhou dobu tajena. K poslechu příběhu muže, který je dnes mimo Čínu prakticky neznámý, ačkoliv stál devět let formálně v jejím čele, vás zve Pavel Hlavatý.

Více z pořadu