Historie Plus

Plzeň neosvobodili Američané, ale Sověti… Co kdyby se dějiny odehrály jinak?

Historie Plus

Plzeň neosvobodili Američané, ale Sověti… Co kdyby se dějiny odehrály jinak?
První vojáci Rudé armády na českobudějovickém náměstí v den osvobození

Plus

Plzeň samozřejmě osvobodili Američané, kdo by o tom pochyboval? To však neznamená, že bychom se nemohli zamyslet nad jiným možným vývojem. Třeba jak by vypadaly dějiny naší země, kdyby do ní spojenci ze západu na sklonku 2. světové války vůbec nedorazili? V říjnovém seriálu tak trochu jiné Historie Plus o alternativních dějinách vám takové zamyšlení nabídneme.
Naďa Reviláková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Píše se rok 1945. 9. květen. Tanky Rudé armády vjíždějí do téměř osvobozené Prahy a bojují se zbytky německých jednotek. Toho dne vítězně končí Pražské povstání. Ten den jsme dlouho označovali jako den osvobození od fašismu a s tím také konec druhé světové války v Evropě. Američané v té době už dva dny vyčkávají na demarkační linii v západních a jihozápadních Čechách. A Šídla dohody dosáhnou spojenci z východu. Jenže co kdyby to bylo jinak?

  • Co by bylo, kdyby Sovětský svaz osvobodil hned na počátku května 1945 celé Československo až k západní hranici?

  • Ve speciální kontra v aktuální sérii pořadu Historie Plus z alternativních dějin se s historikem Janem Adamcem zamyslíme nad tím, co se nestalo, ale třeba se stát mohlo. A jak by v tom případě dnes vypadala historie naší země? Pěkný poslech přeje Naďa Voláková.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají