Historie Plus

Operace Percentage jako příprava na Anthropoid. Průkopník českých paravýsadků vezl vysílačku i slova podpory

Historie Plus

Operace Percentage jako příprava na Anthropoid. Průkopník českých paravýsadků vezl vysílačku i slova podpory
Výsadek Anthropoid – rotmistři Jan Kubiš a Josef Gabčík

Plus

První úspěšný parašutistický výsadek z Velké Británie na území protektorátu proběhl krátce po příchodu Reinharda Heydricha. V době, kdy se domácí odbojové skupiny ocitly pod tvrdým tlakem okupantů. Osamělý parašutista František Pavelka byl tak „předskokanem“ dalších spolubojovníků, kterým se později Heydricha podařilo zlikvidovat.
Naďa Reviláková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Když se řekne operace Anthropoid, málokomu ne, vytanou na mysli minimálně tři jména Gabčík, Kubiš a Heydrich. Komu však něco řekne operace Petersen tyč a jméno František Pavelka přitom s operací Anthropoid úzce souvisí a byla, možno říci jakýmsi předvojem či snad dokonce přípravou person tyči byl totiž první úspěšný parašutistický výsadek z Velké Británie na území protektorátu a Pavelka byl tak prvním úspěšným parašutistou. I když úspěch může mít někdy poněkud hořkou příchuť, Josef Gabčík a Jan Kubiš by o tom mohli v kryptě chrámu svatých Cyrila a Metoděje vyprávět své. A co teprve František Pavelka. O jeho krátké, ale důležité my si budeme mluvit v následujícím pořadu, u kterého vás vítá Naďa Voláková.

  • Historie Plus.

  • V polovině března 1939 mířili do okleštěného Československa nacističtí vojáci Hitlerovy armády, aby z něj udělali ještě okleštěnější protektorát Čechy a Morava. Zatímco nepřátelští vojáci přijížděli, domácí narychlo svou zemi opouštěli v naději, že se jim podaří v zahraničí zajistit její obnovu. Mezi těmito uprchlíky byla také skupina vojenských zpravodajců v čele s Františkem Moravcem. Jaké úkoly na ně čekali, to vysvětlí historik Tomáš Bandžuch.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají