Historie Plus

Obchodní dům Kotva byl jednou z výkladních skříní normalizace

Historie Plus

Obchodní dům Kotva byl jednou z výkladních skříní normalizace
Obchodní dům Kotva dnes

Plus

Jedním ze symbolů „normalizace“ poměrů v Československu po roce 1968 byla výměna na postu prezidenta. Nemocného Ludvíka Svobodu vystřídal v květnu 1975 Gustáv Husák. V onom roce 1975 se toho ale stalo daleko víc. Třeba byl otevřený obchodní dům Kotva. Poslechněte si Historii Plus, natočenou u příležitosti 40. výročí jejího otevření.
David Hertl

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Dobrý večer, vysíláme rozhlasové noviny.

  • V Praze na Náměstí republiky byl dnes slavnostně otevřen nový obchodní dům Kotva. Zahájení provozu se zúčastnil i člen předsednictva ústředního výboru a vedoucí tajemník městského výboru Komunistické strany Československa Antonín Kapek, předseda České národní rady Evžen Erban a další představitelé. Český ministr obchodu Josef Trávníček ve svém projevu zdůraznil, že obchodní dům Kotva nahradí asi 280 obchodů a pokryje téměř polovinu chybějící obchodní plochy v Praze. Obchodní dům Kotva patří k nejmodernějším v Evropě a svou velikostí se řadí mezi přední světové obchodní domy.

  • V kalendáři bylo pondělí 10. února 1975. Sovětští kosmonauti u barev a Greško už zase kroužili vesmírným prostorem kolem Země, mladoboleslavská Škodovka rozvíjela spolupráci se sovětským moskvičem a české noviny byly plné příprav na oslavy 30. výročí osvobození Československa Rudou armádou a 105. výročí narození Vladimíra Iljiče Lenina. Zpráva o otevření nového velkého obchodu v centru Prahy byla za těchto okolností doslova senzací a za dva měsíce se měl otevírat další velký obchoďák. Historické souvislosti doplněné o pohledy architekta a odborníků na minulost, současnost i budoucnost maloobchodu vám v dnešní historii + nabídne David Hertl.

Ostatní také poslouchají