Historie Plus

Jen si nechte Dubčeka v Moskvě… Jak by vypadal srpen 1968, kdyby se někdo rozhodl jinak?

Historie Plus

Jen si nechte Dubčeka v Moskvě… Jak by vypadal srpen 1968, kdyby se někdo rozhodl jinak?
Ludvík Svoboda, Oldřich Černík a Alexandr Dubček v listopadu 1968

Plus

Okupace naší země v noci z 20 na 21. srpna 1968 byla rychlá a nečekaná. A vyžadovala rychlé reakce. Za mnohé se dodnes nemusíme stydět. Nejvyšší představitelé státu se jasně vymezili proti okupantům. Jenže to tak vůbec nemuselo být. Nepředvídatelné situace mohou vyvolat nepředvídatelné odezvy. Na jednu takovou se zaměří 2. díl seriálu Coby kdyby tak trochu jiné Historie Plus.
Naďa Reviláková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je noci z 20. na 21. srpna 1968. Armády států Varšavské smlouvy překračují naše hranice. Na 165000 vojáků sovětských, polských, německých, bulharských a maďarských míří v prvních hodinách okupace do Československa. Následující den okupanti unášejí význačné představitele naší vlády. Do Moskvy plánují dosadit vládu novou, prosovětskou. S tím však musí souhlasit prezident. Ten její ustanovení odmítá podepsat. Jenže co kdyby to bylo jinak?

  • Co by bylo, kdyby Ludvík Svoboda podepsal 21. srpna 1968 novou Dělnickou rolnickou revoluční vládu Aloise Indry a Vasila Bilaka. Posloucháte?

  • Speciální sérii pořadu Historie Plus. Jak by asi vypadaly naše dějiny, kdyby nebyly takové, jak je známe? S historikem Janem Adamcem probíráme kontra v aktuální historii naší země, která se však o mnohá fakta přece jen opírá, protože často to, co se neodehrálo u nás, tak trochu jiné podobě, odehrálo jinde. U poslechu druhého dílu vás vítá na Garguláková.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají