Historie Plus

Jan Amos na prahu vichřice

Historie Plus

Jan Amos na prahu vichřice
Umělecký artefakt v suchdolské expozici

Plus

Zpřístupnění nové expozice věnované působení Jana Amose Komenského ve Fulneku uzavřelo památkovou obnovu bývalého sboru Jednoty bratrské, který byl až do bitvy na Bílé hoře významným centrem humanistické kultury na severu Moravy. Do dnešních dnů se přitom dochovaly prostory, ve kterých věhlasný učenec několik let působil. Kaple i někdejší bratrský dům dnes skýtají autentické zázemí obnovenému fulneckému muzeu.
Petr Slinták

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nová expozice věnovaná působení Jana Amose Komenského ve Fulneku uzavírá památkovou obnovu bývalého sboru jednoty bratrské, který byl až do bitvy na Bílé hoře významným centrem humanistické kultury na severu Moravy. Poslední správce fulneckého sboru přišel do města v roce 1618. Do Fulneku vkročil jako ženatý muž, který kromě vyučování ve zdejší bratrské škole, pravidelné pastorační péče, literární činnosti a soustavné korespondence s okolním světem. S obavami sledoval události velkých dějin. Fulnecká expozice nazvaná na Prahu vichřice se snaží přiblížit toto šťastné a plodné období Komenského života. Místem působení mladého kazatel Jednoty bratrské neprovedl správce fulneckého muzea, historik Petr Chlebec.

  • Historie Plus.

  • To jako výzvu k odstoupení z tendru PC a širý.

Ostatní také poslouchají