Historie Plus

Česká stopa na Titaniku existuje. Jen musíte hledat jinde

Historie Plus

Česká stopa na Titaniku existuje. Jen musíte hledat jinde
Titanic v Southamptonu (ilustrační foto)

Plus

Od potopení nejslavnější lodi světa uplyne 15. dubna 111 let. Její příběh a osudy cestujících i posádky přitahují pozornost stále. Stejně, jako fascinovaly současníky krátce po katastrofě. A už tenkrát se na stránkách českých deníků rozjelo pátrání po Češích, kteří potopení Titaniku prožili – a  přežili, nebo ne.
Naďa Reviláková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jeho název se stal symbolem velkých plánů, které občas následují úměrně velké prohry. Titanik, hvězdná loď, která se honosila titulem nepotopitelná, ale jen do chvíle, kdy na své první cestě narazila na ledovec. Zahynulo přitom na 1500 lidí z celkového počtu asi 2200 cestujících a členů posádky. Kolik z nich mělo něco společného s našimi končinami? O české stopě na Titaniku, který se potopil 15. dubna 1912, budeme hovořit v následujícím pořadu.

  • Historie Plus.

  • Popravdě řečeno, jmen Čechů, kteří údajně přežili zkázu Titaniku, známo pěknou řádku. Někteří z nich své strastiplné zážitky popisovali do nejmenších detailů a média jim na tu poskytovala patřičný prostor, včetně Československého rozhlasu.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají