Ex libris

Ptáci, město, příběh hrdiny aneb Jak se ornitologickou encyklopedií splácejí dluhy

Ex libris

Ptáci, město, příběh hrdiny aneb Jak se ornitologickou encyklopedií splácejí dluhy
Veleslav Wahl při výpovědi u státního soudu (1950)

Plus

Veleslav Wahl byl autorem ojedinělé publikace Pražské ptactvo. Kromě této výrazné ornitologické stopy se ale Wahl zapsal do naší historie i jako účastník odboje proti dvěma totalitám. Jeho mladý život nesmyslně ukončila smrt na pankráckém popravišti v roce 1950. Nejen o pražské avifauně, ale i o osudu Veleslava Wahla se dozvíte v knize, kterou představí pořad Ex libris.
Jana Žáková

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Nakladatelství Revolver Revue ve spolupráci s Českou společností ornitologickou vydali na samém sklonku roku 2023 knihu Veleslava Wahla pražské ptactvo 800 až 2020 s pod názvem ptáci, město, příběh hrdiny. Co mají ptáci společného s městem? To asi napadne každého. Jak s tím ale souvisí příběh hrdiny? Kniha, která tvoří zajímavé propojení vědeckého obsahu z osobností autora, a to ještě s osobností pozapomenutou, která si zasluhuje naši pozornost, je pozoruhodným dílem, ze kterého se alespoň střípky pokusí v následujícím pořadu zachytit Jana Žáková.

  • Exlibris.

  • Autorem a také hrdinou knihy, o kterém bude řeč, je Veleslav války a kromě něj i současní ornitologové Petr Voříšek, Jaroslav Cepák, Jan Hora, Ondřej Sedláček, Jaroslav Škopek a také historik Jakub Hošek. Ostatně Veleslav Wahl toho pro naši zemi udělal mnohem víc, než je sepsání vskutku přelomového díla o pražské a vy fauně. Nejprve si jej však představme jako pozorovatele ptáků, ale i pozorovatele těch, kteří ptáky pozorují.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu