Ex libris

Zemřel jaderný fyzik a disident František Janouch. Připomeňte si ho prostřednictvím jeho deníkových záznamů

Ex libris

Zemřel jaderný fyzik a disident František Janouch. Připomeňte si ho prostřednictvím jeho deníkových záznamů
Ve věku 92 let dnes ve Stockholmu zemřel zakladatel Nadace Charty 77 a jaderný fyzik František Janouch (na snímku z roku 2016)

Plus

Ve věku 92 let ve Švédsku zemřel zakladatel a dlouholetý předseda Nadace Charty 77 jaderný fyzik František Janouch. Oznámila to Nadace Charty 77, podle níž Janouch patřil k nejvýznamnějším osobnostem veřejného a společenského života druhé poloviny 20. století. Připoměňte si ho prostřednictvím Ex lbiris, které listuje jeho knihou Nikdy jsem se nenudil.
Eduard Burget

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Je prakticky nemožné vtěsnat život světoznámého jaderného fyzika a disidenta, zakladatele nadace Charty 77 a spisovatele Františka Janoucha do krátkého životopisného hesla. Září letošního roku oslaví František Janouch významné životní jubileum. A snad i z toho důvodu vydalo v závěru loňského roku nakladatelství torzo obsáhlý svazek Janouškových vzpomínek. Od výstižný titulem nikdy jsem se nenudil. Ukázky z knihy čte Libor Vacek, režii pořadu má Michaela Krčmová a k poslechu zve k Eduard Burget.

  • Exlibris.

  • Jak si můžeme přečíst poznámce editorky Mileny Vojtkové, František Janouch si během svého života pořizoval deníkové záznamy, do kterých se zapisoval komentáře k proběhlým událostem, osobní poznámky i zážitky z četných cest po světě. S pomocí svých zápisníků začal na knize pamětí pracovat již bezmála před 20 lety. V roce 2017 ovšem jeho práci přerušil stále se zhoršující zrak. K dispozici tak zůstalo bezmála 2000 stran textu, kdy některé kapitoly byly již hotové, mnohé ale zůstaly torzem. Pro editorku nebylo jednoduché všechny části rukopisu sestavit do chronologicky uspořádané ho a smysluplného textu. Práce na konečném rukopise trvala dalších několik let. Mnohá data, fakta i jména bylo třeba složitě ověřovat. Výsledky však kniha, která představuje ucelenou výpověď o životě člověka a vědce, který podstatnou část svého života věnoval podpoře disidentských aktivit Charty 77 v tehdejším Československu. Bez nadsázky můžeme říci, že František Janouch patří k jedněm z nejvýznamnějších osobností československého exilu druhé poloviny 20. století. A stejně tak jako se František Janouch ve svém událostmi a různými zvraty nabitém životě rozhodně nenudil, věřím, že se při autorových vzpomínkách nebudou nudit ani jejich čtenáři.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají