Ex libris

Luxus na dluh? Česká aristokracie si půjčovala na velkolepá sídla, kavalírské cesty i pohřby

Ex libris

Luxus na dluh? Česká aristokracie si půjčovala na velkolepá sídla, kavalírské cesty i pohřby
Ilustrační foto

Plus

Vysoká zadluženost, tlak ze strany věřitelů, bankroty, půjčky na splátky dluhů, to není nic nového pod sluncem. V červených číslech hospodařila i česká šlechta a panovníci v předbělohorské době. Píše o tom historik Jaroslav Čechura v knize Luxus na dluh? Zadlužení české aristokracie v letech 1550–1650. Pro Ex libris ji pročetla Veronika Kindlová.
Veronika Kindlová

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ni dlužník, nebuď ani věřitel, neb s půjčkou se i přítel ztrácí váhu a dluhy tupý spořivosti. Hrot.

  • Poloniová věta ze Shakespearova Hamleta svědčí o tom, že dluhy se dělaly už před staletími. A to ne ledajaké. Vysoká zadluženost, dluhové pasti, splácení dluhů dalšími dluhy. To rozhodně nejsou jevy, které by trápily jen současnou společnost. Hodně hluboko uměli sekeru zatnout například panovníci a šlechta českého království v předbělohorské době. Dočíst se o tom můžete v knížce luxus na dluh historika Jaroslava Čechury, kterou v roce 2023 vydalo nakladatelství Vyšehrad. Povídat si o ní budeme v příštích minutách. Ukázky čte Ivo Theimer a od mikrofonu zdraví Veronika Kindlová.

  • Exlibris.

Ostatní také poslouchají