Dvacet minut Radiožurnálu
Zpravodaj ČRo: Hromadných střeleb v USA bylo letos více než dnů v roce. Obranou je výcvik veřejnosti
Dvacet minut Radiožurnálu
Radiožurnál
Česko se jenom pomalu vzpamatovává z toho, co se stalo minulý čtvrtek v Praze. Pozůstalým kondoloval i americký prezident Joe Biden. Zaznamenala tragédii z Palachova náměstí ve větší míře i americká veřejnost? Jak se tamní lidé brání masovým střelcům? Je něco, co bychom mohli ze Spojených států v otázce bezpečnosti převzít? A proč je právo držet zbraň ve Spojených státech málem až posvátné? Vladimír Kroc se ptal zpravodaje ČRo v USA Pavla Nováka.
Vladimír Kroc
Přepis epizody
-
Inspiroval se střelec v Praze podobnými incidenty ve Spojených státech? Kdo se stane příštím americkým prezidentem a jak se USA staví k ochraně životního prostředí?
-
Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes zpravodaj ČRo ve Spojených státech Pavel Novák. Vítej v Praze. Desky. Podvečer.
-
Česko se jenom pomalu vzpamatovává z toho, co se stalo minulý čtvrtek v Praze. Pozůstalým kondoloval i americký prezident Joe Biden. Zaznamenal tragédii z Palachova náměstí ve větší míře. Americká veřejnost já myslím, že si to musela všimnout, protože to bylo v agenturách, bylo to v televizích. Bylo to pro ně neobvyklé, protože se to stalo někde v ČR, o které se příliš nemluví a která je také považovaná za velice bezpečnou zemi. Ale asi si mohli říct je to zvláštní, že se to stane takto v Evropě. Není to jenom naše doména, protože Američany to zas tak z míry nevyvede, protože se to děje téměř dnes a denně. Takové ty tzv. hromadné střelby, hromadné vraždy střelnou zbraní. Bylo jich, když já jsem odjížděl více než dnů v roce, už vlastně přesáhly rekord z minulého roku. A toto, co se stalo, jenom, potvrdilo to, že jsou velice zranitelné ty měkké cíle. Tam nedávno byla podobná střelba na univerzitě v Las Vegas, kde tedy byly čtyři oběti. Tam velice rychle zasáhla policie toho kempu jsem a tam to bylo zvláštní v tom, že vlastně oni jako jedinou obranu tam mají, že jsou cvičení. I ty studenti jsou instruovaní na to, co mají dělat, takže velice rychle potom nahlášení toho incidentu dostali všichni přes Instagram, přes SMS, přes WhatsApp a další sítě. Dostaly instrukci uteč, ukryj se, bojuje o nic tak zachovali a pravděpodobně i to vedlo k tomu, že počet těch obětí nebyl tak vysoký a potom ten rychlý zásah za za té kempu své policie. Ale Američané jsou už možná trošku otupily tím, že se tyto věci dějí. Dá se říci, že americká společnost už těm masovým vraždám přivykla právě proto, že se dějí tak neuvěřitelný často.