Dvacet minut Radiožurnálu

Tomáš Klus: Palestinské oběti u nás nemají hlas. Dobrému příteli musíme říct, když už přehání, míní o Izraeli

Dvacet minut Radiožurnálu

Tomáš Klus: Palestinské oběti u nás nemají hlas. Dobrému příteli musíme říct, když už přehání, míní o Izraeli
Tomáš Klus

Radiožurnál

Známí čeští herci, zpěváci a hudebníci žádají vládu a prezidenta, aby se zasadili o okamžité příměří v pásmu Gazy. Je jejich iniciativa citlivá k oběma stranám konfliktu? „Když se podíváte, jakým způsobem se u nás komunikuje oběť izraelská, máte tam příběh, fotku, konkrétní jméno. Oběť palestinská, to jsou anonymní davy, které prostě někde nějakým způsobem zemřou a nemají prakticky žádný příběh,“ pozastavuje se zpěvák Tomáš Klus.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Skupina předních českých umělců žádá vládu a prezidenta, aby napomohli vyhlášení okamžitého příměří v pásmu Gazy? Je v silách tuzemských politiků ovlivnit rozhodování izraelského vedení? Není předčasné vyzývat k příměří dříve, než bude další vliv hnutí Hamas pásmo Gazy vyloučen.

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je dnes zpěvák a muzikant, také herec Tomáš Klus. Zdravím po rozhlasových linkách do Ostravy. Dobrý den. Dobrý den. Rozhovor natáčíme v půl třetí odpoledne. Spolu s manželkou jste mezi umělci, kteří iniciovali otevřený dopis české vládě a prezidentovi se žádostí, aby se vyslovili za okamžité příměří v pásmu Gazy. Kolik už máte signatářů?

  • V tuto chvíli něco přes 2000 a byli bychom rádi, abychom se dostali na 10000, protože v tom případě se tím bude vláda muset nějakým způsobem zajímat nebo o to zajímat a je pro nás. Víte, co my máme zatím jako malé cíle a to je to, aby se k tomu aspoň někdo vyjádřil, protože to politické mlčení u nás je pro mě, musím říct, trošku traumatizující, protože ta situace je tak katastrofální z mého úhlu pohledu a myslím si, že je objektivně, že to mlčení já cítím jako spoluzodpovědnost za to, že ten nekritický postoj vůči Izraeli je je prostě taky postoj mě jako občana této země a voliče této vlády.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají