Dvacet minut Radiožurnálu

Síkela: Mezi ministry EU patřím k těm nejznámějším. Kandidaturu na eurokomisaře řeším neformálně

Dvacet minut Radiožurnálu

Síkela: Mezi ministry EU patřím k těm nejznámějším. Kandidaturu na eurokomisaře řeším neformálně
Jozef Síkela

Radiožurnál

Česko po eurovolbách čeká jmenování eurokomisaře. Jedním z možných kandidátů je i ministr průmyslu a obchodu za hnutí STAN Josef Síkela (STAN). „Muselo by se jednat o agendu, kde budu mít možnost věci skutečně měnit,“ řekl v pořadu Dvacet minut Radiožurnálu. Mimo zástupce v Evropské komisi Česko řeší i výstavbu jaderných elektráren.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Jak pokračují jednání o novém českém eurokomisaři? Povedou výsledky voleb do Evropského parlamentu ke zrušení zákazu prodeje aut se spalovacími motory a k zásadním změnám Green Dealu. Vyrovnalo by se Česko se rychlým koncem uhelných elektráren a kdy se definitivně rozhodne o tom, kolik se v Česku postaví nových jaderných bloků a kdo je bude stavět?

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá i ČRo Plus, je ministr průmyslu a obchodu za hnutí Starostové a nezávislí Jozef Síkela. Dobrý den. Vítejte v našem přenosovém voze. Dobrý den. Předesílám, že náš rozhovor předtáčíme po čtvrt na tři, těsně po tom, kdy jste přednesl svůj projev na konferenci Prague Evropy jen summit, kdy jste byl hlavním řečníkem v sekci o roli Evropy v budoucím globálním obchodě. Mluvil jste o úkolech, které stojí před budoucí Evropskou komisí. Teď cestou k našemu přenosovému vozu jste potkal, krátce mluvil s Věrou Jourovou, dosavadní českou eurokomisařkou. Zapadá toto všechno do toho scénáře, o kterém se spekuluje, že by budete jejím nástupcem?

  • To já, to já nevím. Já samozřejmě to se zájmem sleduji tu mediální diskusi a někdy jsem rád, že jsem její součástí a nikdy jsem méně rád. Ale samozřejmě my jsme si vydobyli velmi mimořádnou pozici díky našemu úspěšnému předsednictví a díky naší práci jednak v ministerských radách a jednak i v orgánech Evropské komise, ale i dalších. A já si myslím, že by byla škoda tuto tuto pozici nevyužít. My jsme nikdy neměli lepší pozici v rámci EU, než máme dnes a do určité míry je logické, že budeme vyjednávat o co nejsilnější portfolio. A my jsme jasně deklarovali, že máme zájem o silné ekonomické portfolio.

Více z pořadu

Vybíráme z e-shopu Českého rozhlasu