Dvacet minut Radiožurnálu

Riziko boje o Tchajwan je vysoké. Evropa na Číně urychleně snižuje závislost, poukazuje analytička Karásková

Dvacet minut Radiožurnálu

Riziko boje o Tchajwan je vysoké. Evropa na Číně urychleně snižuje závislost, poukazuje analytička Karásková
Ivana Karásková, analytička

Radiožurnál

Čínská vojenská plavidla v minulém týdnu opět obklíčila Tchajwan a čínské vojenské letouny nacvičovaly napadení ostrova. Má pravdu francouzský prezident Emmanuel Macron, který při návštěvě Číny řekl, že Evropa se nemá nechat vtáhnout do konfliktů, které se jí netýkají? Má Evropská unie k Tchajwanu ohrožovanému Čínou jednotný postoj? Vladimír Kroc se ptal Ivany Karáskové, analytička Asociace pro mezinárodní otázky a poradkyně místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové.
Vladimír Kroc

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Konflikty musí být řešeny Mírově, řekla po rozhovorech se svým čínským protějškem německá ministryně zahraničí Anna Lena Baerbocková. Varovala zároveň Čínu před použitím síly proti Tchaj-wanu. Je politika EU vůči Číně jednotná? Jsou zmíněná vyjádření německé ministryně v souladu s nedávným vystupováním a francouzského prezidenta Emmanuela Macrona?

  • Hostem 20 minut Radiožurnálu, které vysílá také ČRo Plus, je Ivana Karásková, analytička Asociace pro mezinárodní otázky se zaměřením na Čínu a Tchaj-wan a poradkyně místopředsedkyně Evropské komise Věry Jourové. Zdravím vás do našeho přenosového vozu. Dobrý den. Dobré odpoledne. Rozhovor natáčíme dvě hodiny před vysíláním. To jenom doplním. A to, co slyšíte, tak je déšť. Ale s tím asi nic nenaděláme. Být spojencem Spojených států neznamená být vazalem, řekl ve středu francouzský prezident Emmanuel Macron na tiskové konferenci během návštěvy Nizozemska. Navázal tak na svá předchozí kritizovaná vyjádření o potřebě větší nezávislosti Evropy na USA. Například ve vztahu k Číně a Tchaj-wanu nejsou jeho výroky v protikladu s tím, co říká Anna Lena Baerbocková? Když se omezíme na čínské hrozby Tchaj-wanu?

  • Tyto výroky jsou v protikladu s tím, co říkají různý i další politici, politici a jsou i v protikladu s tím, co říká předsedkyně komise Ursula von der Leyenová. Takže on není rozhodně tím hlasem evropským, který by hovořil za celou Evropu. Bohužel tak to on vlastně prezentoval do určité míry a tak to bylo i v zahraničí vnímáno tak, že teď tady vznikla taková minimálně dvoukolejnost těch evropských hlasů a velmi špatně to rezonuje nejenom v rámci EU jako celku, ale samozřejmě i ve Spojených státech nebo i v té Číně poměrně obtížné se vlastně vyznat v tom, co Evropa chce.

Více z pořadu

Ostatní také poslouchají