Dvacet minut Radiožurnálu

Razantní zvýšení úrokových sazeb k inflaci přispělo, podniky zvedly ceny o to víc, míní ekonom Švejnar

Dvacet minut Radiožurnálu

Razantní zvýšení úrokových sazeb k inflaci přispělo, podniky zvedly ceny o to víc, míní ekonom Švejnar
Ekonom Jan Švejnar

Radiožurnál

Ve středu bude bankovní rada ČNB jednat o nastavení úrokových sazeb a ekonomové očekávají jejich další výrazné zvýšení. Přesáhne základní úroková sazba sedm procent? Omezuje skutečně centrální banka zvyšováním sazeb inflaci? Pomohlo by, kdyby se v Česku platilo eurem? A měla by vláda posílit pomoc těm, na které zdražování dopadá? Tomáš Pancíř se ptal ekonoma Jana Švejnara, ředitele think-tanku IDEA při ekonomickém institutu CERGE-EI.
Tomáš Pancíř

Přepis epizody

Přepis mluveného slova do textu je prováděn automatizovaným systémem a proto obsahuje mnoho nepřesností. Je určen pouze pro rychlou orientaci a vyhledávání. Nalezené výsledky vyhledávání jsou v přepisu zvýrazněny podbarvením.
  • Ve středu bude jednat bankovní rada ČNB o nastavení úrokových sazeb a ekonomové očekávají dětí jejich další výrazné zvýšení přesáhne základní úroková sazba sedm %. Omezuje skutečně centrální banka zvyšováním sazeb inflaci? Pomohlo by, kdyby se v Česku platilo eurem a měla by vláda posílit pomoc těm, na které zdražování dopadá.

  • Dnešním hostem 20 minut Radiožurnálu je ekonom, ředitel Centra pro globální hospodářskou politiku na Kolumbijské univerzitě v New Yorku a také zakladatel a ředitel think-tanku idea ekonomického institutu CERGE-EI Jan Švejnar. Dobrý den, vítejte v našem vysílání.

  • Dobrý den. Guvernér ČNB Jiří Rusnok už před dvěma týdny pro Aktuálně.cz avizoval další zvýšení základní úrokové sazby, a to minimálně o tři čtvrtě procentního bodu. Někteří ekonomové v aktuální anketě ČTK předpovídají dokonce zvýšení o jeden a čtvrt procentního bodu. Co od toho středečního jednání bankovní rady ČNB očekáváte vy?

Více z pořadu